بازاریابی فیلم « موتورهای فانی » این ذهنیت را در تماشاگران به وجود آورد که قرار است پیتر جکسون با فیلمی جدید به سینما بیاید و آن فیلم « موتورهای فانی » نام دارد! به همین دلیل تماشاگران کم سن و سال و حتی بزرگسالان به تماشای این فیلم رفتند تا خاطرات خوشایندشان با این کارگردان تکرار شود.اما در حقیقت کارگردان فیلم کریستین ریورز است که سابقه کارگردانی فیلم بلند در کارنامه اش ندارد و به همین دلیل تهیه کنندگان از نام پیتر جکسون که تهیه کننده و یکی از نویسندگان فیلم هست در تبلیغات استفاده کرده اند تا مخاطبین بیشتری را به سوی خود جلب کنند.

 

mortal001 بررسی فیلم موتورهای فانی ( Mortal Engines )

بررسی فیلم موتورهای فانی ( Mortal Engines ) – پرشین کامیک

بحرانی های آخرالزمانی

داستان درباره لندن است که پس از بحرانی های آخرالزمانی بر روی چرخ قرار گرفته و به حیات خود ادامه می دهد و برای اینکه بتواند بقای خود را حفظ کند، شهرهای کوچک تر را سر راه می بلعد! کمی عجیب به نظر نمی رسد اما این اتفاقی است که در « موتورهای فانی » رخ می دهد. در این فضای آخرالزمانی ، دو فرد به نامهای تام ( رابرت شیهان ) و هستر ( هرا هیلمار ) قصد دارند جلوی رئیس ظالمی به نام ولنتاین ( هوگو ویوینگ ) را بگیرند.

تنها امید برای چنین قصه ای می توانست پرداخت صحیح شخصیت ها باشد که تماشاگران را با خود همراه سازد اما این اتفاق هرگز رخ نمی دهد. « موتورهای فانی » به نحوی داستان خود را بازگو می کند که گویی قبلاً شخصیت ها معرفی و پرداخته شده اند و ما می دانیم که روابط آنها و اطلاعاتی که بدست می آوریم چه معنایی دارد! هرچند که پیچیدگی در داستان مشاهده نمی شود اما عدم توجه به جزئیات روابط شخصیت ها یکی از ضعف های مهم داستان محسوب می شود.

این ایراد به شخصیت خبیث داستان نیز وارد است. او در تمام طول فیلم در حال انجام خباثت است و شبیه به رهبرانی است که می خواهند دنیا را به سیطره خود در بیاورند و در این راه از هیچ اقدامی فروگذار نیستند. اما عدم توجه فیلم به او باعث شده تا در اتفاقی عجیب، شرایک ( شخصیت نیمه ربات داستان ) شخصیت خبیث مهمتری از او باشد و توجه تماشاگران بیشتر معطوف به او باشد! شاید باید یکی برای ریورز توضیح می داد که ولنتاین هم به اندازه نوجوانان فیلم اهمیت دارد و می بایست به او فرصت حضور در مقابل دوربین داده می شد تا از این اتفاق جلوگیری شود.

 

نقاط روشن در فیلم موتورهای فانی

کمی که از فضای قصه دور شویم، می توانیم نقاط روشنی را هم در « موتورهای فانی » پیدا کنیم. فکر نمیکنم کسی باشد که بتواند لحظه ای تصور کند که با حضور پیتر جکسون در یک فیلم ، جلوه های کامپیوتری دچار ضعف باشد. ماشین های غول آسا و نبردهای نفس گیر اما تکراری که در جریان فیلم شاهد آن هستیم، به خوبی ساخته شده اند و CGI از کیفیت مناسبی برخوردار است و البته نمی شود که از فیلمبرداری فوق العاده اثر نیز صرف نظر کنیم.

مشخصات کلی فیلم موتورهای فانی

موتورهای فانی  (Mortal Engines)

کارگردان : Christian Rivers

نویسنده : Fran Walsh ، Peter Jackson

بازیگران :

Hera Hilmar…Hester Shaw

Robert Sheehan…Tom Natsworthy

Hugo Weaving …Thaddeus Valentine

Jihae…Anna Fang

ژانر : اکشن

زمان : ۱۲۸ دقیقه

مطالب مرتبط:

معرفی و بررسی فیلم ترسناک ۲۰۱۸ زامبی ها Cargo

معرفی و بررسی فیلم خون آشام آمریکایی – پرشین کامیک

بررسی فیلم Papillon یکی از برترین فیلم های ۲۰۱۷