نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند

نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند

نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند

نیو ۵۲ چیست؟

شش سال شمسی پیش، زمانی که تو نیت و اراده داشتید یکی از کمیک‌های بتمن را مطالعه کنید با آن مشکل روبرو بودید که ۶۰۰ شماره کمیک “بتمن” و همچنین ۷۰۰ شماره “کمیک‌های کاراگاهی” موجود می باشد و همچنین حالا جهت خواندن بایستی و حتما از کجا آغاز کنید؟ نیو ۵۲ حلال معظلات و مسائل و مشکلات شماست.

دی‌سی کامیکس پنج سال شمسی پیش، دست به اقدامی انقلابی زد و همچنین با نشر کمیک‌ها از شماره‌ی ۱ موج جدیدی از خوانندگان کمیک را به سمت خود جذب کرد. فلش/ بری الن طی اتفاقات فلشپوینت باعث می‌می شود تا دنیای دی‌سی ریبوت و همچنین از نو ساخته می شود؛ همه چیز رنگ و همچنین بوی تازگی به خود می‌گیرد؛ با وجود آنکه بسیاری از وقایع از پیش اتفاق افتاده نیز همچنان جزو دنیای جدید محسوب می‌شوند.

تولد دوباره چیست؟

خرداد امسال، جف جانز و همچنین دی‌سی نیت و اراده دارند تا به دنیای نیو ۵۲ خاتمه دهند و همچنین راه را جهت دنیای جدیدی باز کنند.
ولی باید توجه داشت پیش ازانکه به “تولد دوباره” برسیم؛ نیت و اراده داریم تعدادی از عناوین نیو ۵۲۲ که ارزش خواندن دارند را به تو معرفی کنیم؛ در کنار بسیاری از کمیک‌های ضعیفی که آن جهان به ارمغان آورد، آثاری وجود دارند که هر شماره‌ی آن هم‌ها حکم شمش طلا را دارد.


 

Justice League 2011 Origin v1 000 e1457873402566 1 نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند

لیگ عدالت: ریشه‌ها – شماره ۱ تا ۶

نویسنده: جف جانز
طراح: جیم لی

 

لیگ عدالت نیو ۵۲ علی رغم اکثر عناوین نیو ۵۲ که حائز دوران آخر و همچنین نزول بوده‌اند؛ –مانند بتمن و همچنین واندرومن- همواره در آخر سپری کرده و همچنین می‌کند. اولین آرک(داستان) لیگ عدالت علی رغم دیگر عناوین که نیازی به بازآفرینی ریشه‌ها نمی‌دیدند، سعی دارد به چندین سال شمسی قبل و همچنین دوران جوانی قهرمانان محبوب‌مان بازگردد. “ریشه‌ها” بطور کامل ریشه‌های لیگ عدالت را بازآفرینی می‌کند و همچنین خود را با تغییراتی که در آن دنیای جدید رخ داده، وفق می‌دهد.

“ریشه‌ها” در کنار دیگر عناوینِ آن لیست روایتی پیچیده و همچنین عمیق ندارد و همچنین تنها داستان تکراریِ قهرمانانی را بازگو می‌کند که با بوجود آمدنِ یک تهدید جدی بایستی و حتما در کنار یکدیگر مبارزه کنند و همچنین هرچقدر هم قدرتمند باشی در برابر بعضی چیزها نمی‌قدرت تنهایی ایستاد. ولی باید توجه داشت قلم جانز و همچنین طراحی افسانه‌ای جیم لی به حدی آن روایت ساده را دوست داشتنی و جذاب و همچنین حماسی به تصویر کشیده‌اند که تو را متأثر می کند و همچنین شاید هنگامی که بتمن نقاب‌ش را در برابر هال جوردن درمی‌آورد چشمانتان خیس می شود.

بتمنِ جدید و تو و تازه کار در جست و همچنین جوی هیولایی عجیب و همچنین غریب که یکی از پارادیمون‌هاست [سربازان دارکساید] به راه افتاده و همچنین با توجه به آنکه هنوز در سیستم قضایی گاتهام جایگاهی پیدا نکرده، پلیس به دنبال‌ش افتاده. با توجه به آنکه پارادیمون‌ها یک مقوله‌ی کهکشانی محسوب می‌شوند و همچنین به مجانین گاتهام خلاصه نمی‌شوند؛ ناگهان گرین لنترن سر و همچنین کله‌اش پیدا می‌می شود. بتمن با وجود آنکه از حضور یک قهرمان جدید در شهرستان خود آزرده خاطر شده ولی باید توجه داشت سعی می‌کند تا با همکاریِ او به هیولای مرموز برسند.
بروس و همچنین هال موفق می‌شوند ولی باید توجه داشت پارادیمون مزبور جز جعبه‌ای اسرارآمیز از سیاره آپوکالیپس چیزی به جای نمی‌گذارد. حتی حلقه گرین لنترن نمی‌تواند سر از ریشه و همچنین ماهیت جعبه درآورد، بنابراین هردو اراده و تصمیم راسخ می‌گیرند تا به سراغ تنها فضاییِ شناخته شده در زمین بروند… سوپرمن.

حتی در صورتی که با لیگ عدالت و همچنین شخصیت‌های آن هم آشنایی کافی دارید و همچنین خود را بی‌مستلزم و نیاز از مطالعه‌ی ریشه‌ها می‌بینید، توصیه می‌کنم که “ریشه‌ها” را مطالعه کنید چراکه پلات کلی کار اهمیتی ندارد بلکه جزئیات و همچنین تحلیل آن شخصیت‌ها هنگام تقابل با یکدیگر می باشد که شامل اهمیت می باشد.

اقتباس: انیمیشن زیبای بلند “لیگ عدالت: جنگ” که در سال شمسی ۲۰۱۴ بر روی دی‌او همچنین‌دی و همچنین بلو-ری نشر یافته شده شد اقتباسی مستقیم –با وجود تغییراتی اندک- از آرک “لیگ عدالت: ریشه‌ها” می باشد.

 


%name نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند

سوپرمن: از زنجیر رها شده – شماره ۱ تا ۹

نویسنده: اسکات اسنایدر
طراح: جیم لی

 

همزمان با تولد هفتاد و همچنین پنج سالگی سوپرمن و همچنین اکران فیلم دیدنی و جذاب سینمایی “مردی از فولاد” در سال شمسی ۲۰۱۳، دی‌سی از مجموعه‌ی کمیک جدیدی با عنوان “سوپرمن: از زنجیر رها شده” رونمایی کرد. نویسنده‌ی آن هم، اسکات اسنایدر می باشد که خود را با کمیک‌های کاراگاهی و همچنین بتمن ثابت کرده بود و همچنین طراح آن هم جیم لیِ افسانه‌ای. “از زنجیر رها شده” نه تنها توانسته بود پاسخگوی تمام هایپی باشد که پیش از نشر آن هم شکل گرفته بود بلکه از سری اصلی سوپرمن نیو ۵۲ با فاصله‌ی زیاد موفق‌تر ظاهر شد.

جهت وصفِ “از زنجیر رها شده” شاید بهتر باشد از زبان خود اسکات اسنایدر بخوانید: « من سعی کردم تا تمام موارد و نکات نیرو و همچنین اقتدار و قدرت‌های سوپرمن را بگیرم و همچنین تغییر پیدا کردن به ضعف کنم. تمام اقتدار و قدرت‌ها را در ذهن‌ش تغییر پیدا کردن به چالش کنم. چیزهای جدیدی وجود دارند که تو را سوپرایز می‌کنند با وجود آنکه جدید و همچنین متغایر و متفاوت می باشد ولی باید توجه داشت همچنان یک داستان کلاسیک سوپرمن محسوب می‌می شود… مانند “محفل جغدها” [اولین آرک بتمن] آن اثر قرار می باشد به شخصیت کلارک بپردازد و همچنین وارد عمق وجودش می شود. »

هشت ماهواره قرار می باشد با زمین برخورد کنند و همچنین خسارت‌های جانی و همچنین اقتصادی و مالی جبران ناپذیری به بار بیاورند که سوپرمن هفت‌های آن هم‌ها را متوقف می‌کند و همچنین از جلوگیریِ هشتمی عاجز می‌ماند. زمانی که کلارک کنت نیت و اراده دارد مقاله‌اش را مبنی براینکه سوپرمن هفت‌ها از ماهواره‌ها را متوقف کرده، نشر یافته شده کند با واکنش لوئیس لین روبرو می‌می شود که به او همچنین می‌گوید آن روش نبوده و همچنین سوپرمن هشتمین ماهواره را هم منحرف و همچنین متوقف کرده! [در دنیای نیو ۵۲ لوئیس لین و همچنین سوپرمن نه تنها ازدواج نکرده‌اند بلکه کاملاً باهم غریبه خواهند بود و همچنین هیچ ارتباط و رابطه‌ی احساسی ندارند.]
سوپرمن بعد از بررسی کردن مدارک متوجه می‌می شود که متوقف کردنِ ماهواره‌ی هشتم کار یک متا-هیومن بوده. بعد از آنکه سر نخ‌ها را دنبال می‌کند متوجه می‌می شود که ژنرال لین و همچنین حکومت امریکا سالیان سال شمسی می باشد که بر روی پروژه‌ای مخفی کار می‌کنند تا موجودی ابرقدرت تحت اختیار خود تولید کنند… سوپرمنی که گوش به فرمان حکومت می باشد.

“از زنجیر رها شده” نه تنها با ضرب آهنگ سریع و همچنین نفس‌گیرش خیلی زیاد مهیج می باشد بلکه وارد عمق شخصیت و همچنین جهان‌بینی سوپرمن می‌می شود و همچنین بار دیگر مردی از فولاد خوانندگان را متاثر می‌کند.


%name نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند

بتمن: مردن و مرگ خاندان – شماره ۱۳ تا ۱۷

نویسنده: اسکات اسنایدر
طراح: گرگ کاپالو

 

انتخاب بین “مردن و مرگ خاندان” و همچنین “محفل جغدها” کار دشواری بود ولی باید توجه داشت نوشتنِ داستان جهت دو شخصیتی که بارها و همچنین به نحوه‌های متنوع و گوناگون و مختلف در برابر قرار گرفته‌اند (بتمن و همچنین جوکر) به مراتب سخت‌تر از نوشتن داستان درمورد ویلن جدیدی‌ست (محفل جغدها) که به تازگی خلق شده.

اسکات اسنایدر که در “کمیک‌های کاراگاهی” با نوشتنِ آرک “آینه‌ها” به یکی از بهترین نویسندگان تاریخ آن عنوان بدل گشت، توسط دی‌سی به “بتمن” آمد و همچنین با آرک طوفانی “محفل جغدها” توانسته بود از سوی اکثر وبسایت و مرکز خبرهای جدید‌های مرتبط به ادبیات مصور عنوان بهترین نویسنده کمیک سال شمسی ۲۰۱۲ را گرفتن کند.
قلم اسنایدر تاریک، دلهره آور، شامل تمی فلسفی و همچنین مناسب دنیای بتمن می باشد. او تجربه و مهارت بالا بسیاری در نوشتنِ داستان‌های پلیسی دارد و همچنین در “مردن و مرگ خاندان” تمام آن عناصر را کنار یکدیگر قرار می‌دهد و همچنین یکی از بیادماندنی‌ترین تقابل‌های بتمن و همچنین جوکر را خلق می‌کند که هرگز فراموش نخواهد شد.

در ابتدای “کمیک‌های کاراگاهی” شاهد شکست یکی دیگر از نقشه‌های جوکر و همچنین زندانی شدنِ او همچنین در تیمارستان آرکهام هستیم. عروسک ساز [یکی دیگر از مجانین گاتهام] با جوکر معامله می‌کند و همچنین در ازای کندنِ پوست صورت‌ش او همچنین را از تیمارستان فراری می‌دهد.
در “مردن و مرگ خاندان” جوکر بعد از غیبتی طولانی بازمی‌گردد و همچنین صورت‌ از دست رفته‌اش را از اداره پلیس برمی‌دارد. بروس که هنوز زخم‌های‌ش از وقایع محفل جغدها خوب نشده‌اند بایستی و حتما در برابر دلقک قاتلی که تمام عمرش از او می‌ترسیده قرار گیرد ولی باید توجه داشت آن بار هدف جوکر تنها و فقط خفاش‌ش نیست بلکه نیت و اراده دارد تمام خاندان خفاش را نابود کند چراکه معتقد می باشد، شوالیه تاریکی با وجود خاندان خفاش ضعیف‌تر از قبل شده و همچنین ازان چیزی که پیش‌تر بوده فاصله گرفته.

“مردن و مرگ خاندان” پر می باشد از لحظاتی قلب‌تان را خالی کند و همچنین طراحی اعجاب انگیز و همچنین منزجرکننده‌ی کاپالو، آن هم را خیلی زیاد حیرت‌انگیز و همچنین هراسناک کرده که جهت مدتی طولانی از خاطرتان پاک نخواهد شد.


%name نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند

تا دائما شرور – شماره ۱ تا ۷

نویسنده: جف جانز
طراح: دیوید فینچ

 

ایونت [بحران‌های پهناور و بزرگ که در دنیای دی‌سی رخ می‌دهند و همچنین تمام کمیک‌ها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.] تا دائما شرور هیجان‌انگیزترین و همچنین منسجم‌ترین ایونتی می باشد که در طول نیو ۵۲ رخ داده. تای-آن‌ها و همچنین عناوین اضافی و همچنین وابسته به “تا دائما شرور” خیلی زیاد زیاد خواهند بود که همچنین و علاوه بر مینی سریس هفت قسمتی آن هم نشر یافته شده شده‌اند و همچنین از بهترین‌های‌شان می‌قدرت به “تا دائما شرور: جنگ آرکهام”، “لیگ عدالت: تا دائما قهرمان” اشاره کرد.

پیش از آنکه خلاصه‌ داستان را تعریف کنم مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد با دی‌سی مولتی‌ورس و همچنین زمین سوم آشنایی کوتاهی پیدا کنید: دنیای دی‌سی براساس تئوری چند جهانی فیزیک شکل گرفته. زمین‌های متفاوتی در آن دنیا وجود دارند که هر کدام مشتق شده از یک زمینِ اصلی خواهند بود و همچنین با هر انتخابی که صورت می‌گیرد، دنیایی متغایر و متفاوت خلق می‌می شود. در یکی از دنیاها ممکن می باشد تو تا هم اکنون خواندنِ آن مطلب را تمام کرده باشید و همچنین در یک دنیای دیگر شاید هرگز با مجله سفید آشنا نشده باشید!
زمین سوم، یکی دیگر از آن دنیاهای موازی می باشد که در آن هم تمام قهرمانان مورد علاقه‌ی ما سوپرویلن خواهند بود. اولترامن، سوپرومن، اویلمن، جانی کوئیک و همچنین پاور رینگ تیمی علی رغم لیگ عدالت را تشکیل می‌دهند با عنوان “اتحادیه جنایت” و همچنین هر کدام متضاد افراد لیگ عدالت محسوب می‌شوند. جهت مثال اولترامن، برادر پهناور و بزرگ‌تر بروس وین می باشد (توماس وین جونیور) که به کمک آلفرد پدر، مادر و همچنین برادرش را به کشتن و قتل می‌رساند تا تغییر پیدا کردن به ثروتمندترین فرد گاتهام می شود.

آنتی-مانیتور [یکی از نخستین موجودات دی‌سی که در زمره‌ی قدرتمندترین شخصیت‌ها قرار می‌گیرد.] زمین سوم را نابود می‌کند و همچنین اتحادیه جنایت بی‌خانمان می‌شوند. آن هم‌ها وارد زمین پرایم [زمین اصلی دی‌سی] می‌شوند ولی باید توجه داشت نقطه‌ای که باعث شوکه‌ی تمام شهروندان و مردم شهر می‌می شود آن می باشد که محافظین زمین کشته شده‌اند! لیگ عدالت به شکل مرموزی نابود شده‌ و همچنین حالا اتحادیه جنایت حاکمان و همچنین فرمانروایان جدید خواهند بود.
بدون هوش و همچنین ذکاوت بتمن، بدون اقتدار و قدرت سوپرمن و همچنین بدون شمشیر واندرومن چه کسی دنیا را از دست آن ابرقدرت‌های اهریمنی نجات می‌دهد؟ الکساندر لوتر در کنار بتمن و همچنین مستر ترفیک جزو سه مرد باهوش دنیا محسوب می‌می شود و همچنین همه ما می‌دانیم که او همچنین اکثرا و بیشتر از هرچیز در آن دنیا به زمین و همچنین شهروندان و مردم شهر اهمیت می‌دهد و همچنین بواسطه همین موضوع از مردی از فولاد نفرت دارد که باعث جلوگیری از پتانسیل‌های بشر شده. لوتر تیمی از تبهکاران و همچنین جنایتکاران مشهور، مثل کاپیتان کولد، بیزارو و همچنین بلک مانتا را جمع می‌کند تا دنیا را از بحرانی که در آن هم قرار دارد نجات دهد.

تا دائما شرور روایتگر اهریمن علیه اهریمن می باشد.


%name نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند

فلش: خارج از زمان – شماره ۳۵ تا ۴۰

نویسنده: رابرت وندیتی و همچنین ون جنسن
طراح: برت بلوث

 

شاید فلش دوست داشتنی و جذاب‌ترین و همچنین پیچیده‌ترین داستان‌ها را درمیان تمام ابرقهرمان‌های دی‌سی داشته باشد ولی باید توجه داشت یک نقطه‌ی منفی که درمورد او همچنین وجود دارد آن می باشد که پیچیدگی داستان‌های‌ش معمولاً به ضررش تمام می‌می شود چراکه کمتر کسی می‌تواند با آن هم‌ها ارتباط برقرار کند. جهت خواندنِ کمیک‌های فلش بایستی و حتما اطلاعات نسبتاً جامعی از خاندان فلش و همچنین تاریخچه‌ی تاثیرات “اسپیدفورس” داشته باشید. جهت مثال هنگام و زمانی که اولین بار یکی از کمیک‌ها را شروع به خواندن کنید با تعداد کثیری رفرنس روبرو می‌شوید که از هیچ کدامشان سردرنمیاورید حتی افرادی که تمام مجلدهای فلش را مطالعه نموده اند هم هنوز نمی‌توانند کاملاً چگونگی کارکرد اسپیدفورس را توضیح و همچنین شرح دهند.

بعد از فلشپوینت و همچنین ظهور وندیتی و همچنین نیو ۵۲، دی‌سی با ساده سازی و همچنین بازآفرینی دنیای فلش سعی کرد تا مخاطبان جدیدی را به سمت خود جذب کند و همچنین می‌قدرت گفت در آن راه موفق بوده. بنابراین در صورتی که جزو آن هم دسته افرادی هستید که به تازگی نیت و اراده دارند وارد دنیای فلش شوند، نیو ۵۲ گزینه‌ی مناسبی‌ست. در آن لیست سعی کردم آرکی را انتخاب کنم که به نظرم جذاب و جالب‌تر و همچنین مهیج‌تر از دیگر آرک‌ها می باشد؛ البته که فلش نیو ۵۲ بطور کلی عنوان کم‌نظیری‌ست و همچنین جزو آندرریتدترین کمیک‌های آن مجموعه محسوب می‌می شود؛ پس انتخاب بنده صرفاً از جهت سلیقه بوده.

بری الن بعد از پشت سر گذاشتن وقایع “ریورس” و همچنین “تا دائما شرور” بلاخره نیت و اراده دارد تا با خیال راحت صبحانه‌اش را میل کند ولی باید توجه داشت ناگهان سوپراسپیدی آبی‌پوش او همچنین را بلند می‌کند و همچنین به جایی می‌برد که دانیل وست از دنیای آینه [بعد چهارم] خارج و همچنین تغییر پیدا کردن به ریورس فلش شد. [وقایعی که در آرک قبل –ریورس- رخ دادند.]
بواسطه همین موضوع بری مشکوک می‌می شود که فرد آبی‌پوش، دانیل می باشد ولی باید توجه داشت او توضیح می‌دهد که دانیل وست باعث و همچنین بانیِ ساخته یا ایجاد گسستگی در اسپیدفورس شده. و همچنین حالا هربار که فلش وارد اسپیدفورس می‌می شود، چند ثانیه را از دست می‌دهد؛ آن چند ثانیه بزودی تغییر پیدا کردن به دقیقه خواهند شد و همچنین در نهایت سریع‌ترین مرد دنیا نخواهد توانسته بود سنترال سیتی و همچنین افرادی که جهت‌شان ارزش قائل می باشد را نجات دهد.
سپس مرد آبی‌پوش از هویت خود پرده برداری می‌کند… او بری النِ بیست سال شمسی بعدی می باشد! بری بازگشته تا با کشتنِ خود در قبل، بعدی را از جهنمی که قرار می باشد به آن هم تغییر پیدا کردن می شود نجات دهد. بین دو فلش مبارزه درمی‌گیرد؛ بری الن بعدی تحت نظر لیدی شیوا، دث‌استروک و همچنین بتمن آموزش رزمی دیده پس به راحتی قبل‌ی خود را شکست می‌دهد.
ولی باید توجه داشت در همین حین والی وست از بعدی نیز وارد صحنه می‌می شود و همچنین نیت و اراده دارد تا بری الن را از کشتنِ خود بازدارد. سرانجامِ آن مبارزه با مردن و مرگِ ناخواسته‌ی والی و همچنین فرستاده شدنِ بری الن به زمان و همچنین مکانی دور افتاده پایان میابد.
تاثیرات اسپیدفورس باعث می‌شوند تا بری از نظر ظاهری جوون‌تر بنظر رسد؛ بنابراین او خود را جای بیست سال شمسیِ قبل‌اش جا می‌زند و همچنین نیت و اراده دارد اشتباهاتی که در قبل انجام داده را جبران کند.

“خارج از زمان” نمونه‌ی مناسبی جهت یک داستان مهیج و همچنین بی‌نقص فلش می باشد.


%name نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند

آکوامن: تاج و همچنین تخت آتلانتیس – شماره ۱۴ تا ۱۷ و همچنین شماره ۰

نویسنده: جف جانز
طراح: پائول پیلتیر

 

آکوامن شاید یکی از ناشناخته‌ترین ابرقهرمانان درمیان هم رزمان خود در لیگ عدالت باشد. آرتور کری فرزند آتلانا [ملکه‌ی آتلانتیس] و همچنین یک نگهبان فانوس دریایی می باشد؛ قستی انسان و همچنین قستی آتلانتین. با وجود آنکه آکوامن بخاطر دوران طلایی کمیک مورد تمسخر بسیاری قرار می‌گیرد ولی باید توجه داشت در دوران مدرن و همچنین کمیک “لیگ عدالت” داستان‌های زیبایی را روایت می‌کند. با تمام آن اوصاف بسیاری معتقدند که آکوامن زمانی به آخر می‌رسد که جانز نوشتنِ کمیک آن هم را در دنیای نیو ۵۲ به دست می‌گیرد.

آتلانا بعد از تولد آرتور، او همچنین را با پدرش بر سطح زمین تنها می‌گذارد تا از خشم و همچنین دیدگاه نژادپرستانه‌ی آتلانتین‌ها به دور باشد. سپس به آتلانتیس و همچنین سرزمین فرمانروایی‌اش بازمی‌گردد. در آتلانتیس، ملکه را مجاب می‌کنند تا با یکی از محافظین ازدواج کند و همچنین ثمره‌ی آن ازدواج پسری بنام “اورم ماریوس” می‌می شود.
بیست سال شمسی بعد، پدر اورم کشته می‌می شود و همچنین او همچنین دست به کشتن و قتل مادرش می‌زند تا سرانجام به آرزوی خود برسد و همچنین تغییر پیدا کردن به پادشاه آتلانتیس می شود.

در آرک “تاج و همچنین تخت آتلانتیس” یک کشتی جنگی در دریا نیت و اراده دارد تا برد و همچنین توانایی سلاح خود را امتحان کند و همچنین ناخواسته به آتلانتیس ضربه می‌زند و همچنین در امتداد آن رویداد غیرمترقبه، اورم [که با نام استاد دریا شناخته می‌می شود.] دستور جنگ علیه شهروندان و مردم شهر روی زمین را صادر می‌کند. حال نوبت به آرتور می‌رسد تا بین نژاد مادری و همچنین پدری خود یکی را انتخاب کند.

“تاج و همچنین تخت آتلانتیس” اهمیت آکوامن در لیگ عدالت و همچنین نقاط نیرو شخصیت و همچنین دنیای‌ش را به دیدن کردن و نمایش می‌گذارد و همچنین بدون شک جزو بهترین مجموعه کمیک‌های نیو ۵۲ محسوب می‌می شود.

اقتباس: انیمیشن زیبای بلند “لیگ عدالت: تاج و همچنین تخت آتلانتیس” که در سال شمسی ۲۰۱۵ بر روی دی‌او همچنین‌دی و همچنین بلو-ری عرضه شد، اقتباسی بدون واسطه و غیر مستقیم و همچنین ضعیف از آرک “تاج و همچنین تخت آتلانتیس” می باشد.


 %name نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند

اتحاد بتمن: تحت تعقیب گاتهام – شماره ۷ تا ۱۲

نویسنده: گرانت موریسون
طراح: کریس بارنهام

 

بروس وین در ایونت “آخرین بحران” توسط دارکساید در زمان و همچنین مکان گم می‌می شود و همچنین طی “بتمن: بازگشت بروس وین”  -از مردن و مرگ- بازمی‌گردد و همچنین نقاب بتمن را از شاگرد خود، ریچارد گریسون باز می‌ستاند. بعد از آن وقایع، گرانت موریسون شروع به نوشتن کمیکی کرد تحت عنوان “اتحاد بتمن” که در آن هم بروس وین سعی دارد با ساخته یا ایجاد تشکیلاتی منظم ارثیه‌ای جاودان جهت خاندان خفاش ساخته یا ایجاد کند تا تنها و فقط مردن و مرگ یک انسان باعث پاره شدنِ زنجیرهای نظم و همچنین قانون نشود.
“اتحاد بتمن” ازان زمان همواره نقشی کلیدی در دنیای بتمن ایفا کرده و همچنین بدون وقفه و همچنین با وجود تغییرات اندکی وارد دنیای نیو ۵۲ می‌می شود.

سخت می باشد روایت کردنِ داستانی که موریسون سالیان سال شمسی جهت آن هم برنامه جذاب و جالب و خوب چیده بود. چگونه و چطوری می‌قدرت داستانی را در چند خط روایت کرد که جهت درکِ شاهکار بودن آن هم بایستی و حتما تکه‌های پازل را کنار هم قرار دهید؟
سازمانی مخفی و همچنین بی‌نهایت قدرتمند بنام لِویاتان [هیولایی افسانه‌ای در مکاشفه‌ی یوحنا] جهت مدتی طولانی، به تمام سوراخ و همچنین منفذهای شهرستان گاتهام نفوذ می‌کند و همچنین در مقابل آن هم بتمن و همچنین سازمانی که تشکیل داده سعی می‌کنند تا پرده از واقعیت و حقیقت شیطانیِ آن محفل مرموز بردارند ولی باید توجه داشت حتی بزرگترین کاراگاه جهان هم در رسیدن به آن هدف ناتوان می‌ماند.
در انتها مشخص می‌می شود که معشوقه‌ی قدیمی بروس، تالیا الغول پشت تمام آن جنایات می باشد و همچنین مامور درجه یک لویاتان با نام “مرتد” درواقع کلونی‌ست از فرزند بروس و همچنین تالیا یعنی دیمین وین. با وجود سر و همچنین صداهای فراوان فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نمی‌کنم دیگر مردن و مرگ دیمین وین توسط مرتد اسپویل محسوب می شود!
مردن و مرگ دیمین وین به دستور مادر سنگدل‌ش یکی از غم انگیزترین و همچنین تاثیرگذارترین مردن و مرگ‌هایی‌ست که با ظرافت و همچنین به بی‌نقص‌ترین شکل ممکن در تاریخ کمیک‌های ابرقهرمانی رخ داده و همچنین شاید بتوان آن هم را در کنار مردن و مرگ گوئن استیسی و همچنین سوپرمن قرار داد.

می‌خواهم از پئن‌ها و همچنین عناصر مثبت اتحاد بتمن بنویسم ولی باید توجه داشت از هرجایی که نیت و ارادهِ آغاز می‌کنم، به یاد میاورم که موارد و نکات غیره ای وجود دارند که نمی‌قدرت آن هم‌ها را نادیده گرفت. واقعاً آن عنوان سازه‌ای‌ست حساب شده که جهت درک عظمت و همچنین جلال آن هم نمی‌قدرت تنها به یکی از قسمت و بخش‌های‌ش توجه نشان داد.

اقتباس: انیمیشن زیبای بلند “بتمن: کینه” که در سال شمسی ۲۰۱۶ بر روی دی‌او همچنین‌دی و همچنین بلو-ری نشر یافته شده شد اقتباسی بدون واسطه و غیر مستقیم براساس آرک “اتحاد بتمن: تحت تعقیب گاتهام” می باشد.


 %name نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند

سوپرمن: مردان فردا – شماره ۳۲ تا ۳۹

نویسنده: جف جانز
طراح: جان رومیتا جونیور

 

اسکات لوبدل که از شماره اول تا سی و همچنین یک سوپرمن نیو ۵۲ را به رشته تحریر دراورده همواره از سوی خوانندگان با نظرات متفاوتی مواجه بود. ولی باید توجه داشت چه افرادی که از قلم لوبدل راضی بودند و همچنین چه افرادی که ناراضی بودند، روی کار آمدنِ جف جانز جهت‌شان خبری بغایت مسرت قسمت و بخش بود.
و همچنین آن مسرت و همچنین شادی‌ای که ساخته یا ایجاد شد، بی‌جواب نماند.

داستان کمیک از آزمایشگاه و همچنین پروژه‌ای مرموز در ارتباط و رابطه با ابعاد دیگر هستی، آغاز می‌می شود. به دلایل نامشخصی، آن آزمایشگاه در شرف نابودی قرار می‌گیرد و همچنین بخاطر وجود ذراتی قدرتمند بنام “عجیب-ماده” آن نابودی تنها به آزمایشگاه ختم نمی‌می شود و همچنین کل زمین را تحت الشعاع قرار می‌دهد؛ مگر آنکه زوج دانشمند [مسئولان و همچنین مدیران پروژه] هرچه سریع‌تر آزمایشگاه را نابود سازند. آن هم‌ها کودکی نوپا (اودیسه) دارند که پیش از آن اتفاق، او همچنین را به یکی دیگر از ابعاد کائنات که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد می‌فرستند.
کودکی که می‌شناسیم چندین سال شمسی بعد و همچنین در زمان بلوغ خود به سرزمین مادری‌اش [بُعد مادری‌اش؟!] بازمی‌گردد. اودیسه نه تنها تغییر پیدا کردن به جوانی سالم و همچنین خوش سیما شده بلکه در جوِ زمین می‌تواند با مردی از فولاد از نظر اقتدار و قدرت مقابله کند!
اودیسه جهت اولین بار با سوپرمن روبرو می‌می شود و همچنین با همکاریِ هم تیمی از ربات‌های عجیب و همچنین غریب را که جان شهروندان متروپلیس را تهدید می‌کردند، شکست می‌دهند.

حضور یک ابرقدرت جدید که می‌تواند در برابر سوپرمن مقابله کند دائما یکی از رویکردهای نویسندگان جهت رهایی از ملال آور بودنِ داستان‌های مردی بوده که اقتدار و قدرت‌های لایتناهی دارد. شاید در نگاه اول و همچنین با خواندن خلاصه داستان بالا، چیز جذابی نظر تو را به خود جلب نکند و همچنین اینطور بنظر رسد که شاهد یکی از ایده‌های مکرر کمیک‌های سوپرمن هستید ولی باید توجه داشت واقعیت آن می باشد که “مردان فردا” یکی از متغایر و متفاوت‌ترین و همچنین چالش برانگیزترین کمیک‌های مردی از فولاد محسوب می‌می شود که تا آخرین لحظه تو را میخکوب می کند.

“مردان فردا” جوابی‌ست دندان شکن در برابر افرادی که فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنند شخصیت سوپرمن فاقد مفهوم و همچنین پیچیدگی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت داستان سرایی‌ست. جانز با تقریر آن داستان حماسی و همچنین کم‌نظیر، لایه‌هایی از شخصیت سوپرمن را به رخ خواننده می‌کشد که باعث می‌می شود بار دیگر به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن فرو رویم و همچنین دریابیم که چرا ایدئولوژی و همچنین جهان‌بینی کلارک بی‌نقص و همچنین جهت تمام ابرقهرمانان دست نیافتنی می باشد.‌


 %name نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند

شوالیه‌های اهریمن: تله‌ی آوالون – شماره‌ی ۸ تا ۱۲ و همچنین شماره‌ی ۰

نویسنده: پائول کورِنل
طراح: دیوگِنِس نِو همچنینِس

 

مجموعه کمیک شوالیه‌های اهریمن جزو یکی از ناشناخته‌ترین عناوین نیو ۵۲ محسوب می‌می شود و همچنین مطمئنم که تعداد کثیری از تو حتی اسم آن هم را به تا حال نشنیده بودید. آن مجموعه‌ی بیست و همچنین سه قسمتی نه تنها در زمره‌ی بهترین‌های نیو ۵۲ می باشد بلکه جزو بهترین آثاری محسوب می‌می شود که به تفحص در تاریخچه‌ی دنیای دی‌سی کامیکس می‌پردازد.

داستان کمیک بعد از شکست و همچنین سقوط کَملات می‌گذرد و همچنین با وارد شدن جیسون بلاد [یکی از شخصیت‌های کلاسیک دی‌سی، او همچنین ناخواسته توسط مرلین به اهریمنی بنام “اتریگان” پیوند می‌خورد. او تغییر پیدا کردن به انسانی نامیرا می‌می شود که بخاطر نفرین‌ جاودانه‌اش بایستی و حتما همواره جهت مدتی بدن‌ش را با بدن اتریگان اهریمن تعویض کند.] و همچنین مادام زانادو [جادوگری مجرب و همچنین زیبا که در زمان سقوط کملات در کنار شاه آرتور حضور داشته. او عاشق جیسون بلاد و همچنین در امتداد آن هم، ناخواسته عاشق اتریگان اهریمن می‌می شود.] به شهرستان “فصل برگ ریزان پاییز کوچک” آغاز می‌می شود. آن زوج بظاهر خوشبخت در آن شهرستان کوچک با دوستان جدیدی آشنا می‌شوند: وندال سویج [از انسان‌های نئاندرتال که طی سقوط یک شهاب سنگ تکامل میابد و همچنین جاودانه می‌می شود. او همچنین یکی از سوپرویلن‌های درجه یک لیگ عدالت می باشد.]، شوالیه روشنایی [جنگجویی منظم و همچنین کارکشته که از شخص آرتور عنوان شوالیه را گرفتن کرد. او یک زنِ ترنس جندر می باشد و همچنین بواسطه همین موضوع او همچنین را “سِر یاستین” صدا می‌کنند.]، الجبر [یک جنگجو و همچنین معمار عرب که به تازگی پا به اروپا گذاشته. او به ریاضیات و همچنین علم اشراف بسیاری دارد و همچنین تغییر پیدا کردن به مغز متفکر تیم می‌می شود.]، اکسوریستوس [یک جنگجوی آمازونی از جزیره‌ی تمیسکیرا که به دلایل نامشخصی سرزمین مادری خود را ترک کرده.].
موردروی شیطان صفت سعی دارد تا با از بین بردن شهرستان “فصل برگ ریزان پاییز کوچک” به سرزمین آلبا ساروم و همچنین ثروت مشهورش دست یابد. آن تیم از جنگجویان باهم متحد می‌شوند تا در برابر نیروهای اهریمنیِ او همچنین از شهروندان و مردم شهر بی‌دفاع شهرستان محافظت کنند.
بعد از موفقیت‌شان و همچنین با وجود اختلاف‌های زیاد، آن هفت فرد یا شخص [در میانه‌ی جنگ با زنی اسب سوار و همچنین ناشناخته آشنا می‌شوند که تجربه و مهارت بالا بسیاری در اسب سواری و همچنین مبارزه با شمشیر دارد.] تیمی بنام “شوالیه‌های اهریمن” را تشکیل می‌دهند.

آرک “تله‌ی آوالون” ازینجا آغاز می‌می شود که شوالیه‌های اهریمن توسط شاهدختِ آلبا ساروم به رسمیت شناخته می‌شوند و همچنین شهروندان و مردم شهر به کمک مرلین سعی می‌کنند تا در آن سرزمین کَملات جدید را بنیان گذاری کنند. ولی باید توجه داشت مرلین جادوگر به طرز اسرار آمیزی کشته می‌می شود و همچنین آن وظیفه‌ی شوالیه‌هاست تا به آوالون [سرزمین ارواح در اساطیر بریتانیا] بروند و همچنین روح مرلین را بازستانند.
هر سه آرک شوالیه‌های اهریمن، کارهای بغایت خواندنی و همچنین لذت بخشی خواهند بود ولی باید توجه داشت “تله‌ی آوالون” عناصری را در خود دارد که باعث می‌می شود تا لحظه‌ی آخر آن هم را زمین نگذارید. تقابل بین ایده‌ها و همچنین شخصیت‌های متنوع و گوناگون و مختلف تیم همواره شیرین و همچنین آموزنده می باشد. وارد شدن به دنیاهای عجیب و همچنین غریب جدید که از اساطیر انگلستان بهره بری و استفاده شده تو را به وجد خواهد آورد. نه تنها طراحی‌ها و همچنین اوضاع بصری کار خیره کننده می باشد بلکه داستان به حدی درگیر کننده و همچنین دوست داشتنی و جذاب می‌می شود که تو را تا آخرین لحظه میخکوب می‌کند.
نمی‌خواهم چیزی از داستان را لو دهم ولی باید توجه داشت وارد شدن لوسیفر و همچنین آغاز خط داستانیِ جدید، در کنار ماجرای اصلی به حدی حساب شده بکار رفته که آن هم را تغییر پیدا کردن به الگوی خوبی جهت چنین داستان سرایی‌هایی می‌کند.


عناوین قابل ذکر:

پیش از انکه به جایگاه اولِ لیست بپردازیم مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد نگاهی گذرا و همچنین کوتاه بی‌اندازیم به کمیک‌هایی که حق‌شان بود در لیست باشند و همچنین جزو خواندنی‌های نیو ۵۲ محسوب می‌شوند.

گرین لنترن: انتقام بلک هند

جف جانز در نیو ۵۲ بار دیگر گرین لنترن را به آخر خود می‌رساند و همچنین بار دیگر نشان می‌دهد که چرا گرین لنترن گسترده‌ترین قسمت و بخش دنیای دی‌سی محسوب می‌می شود. “انتقام بلک هند” داستانی‌ست حماسی در امتداد ایونت “تاریک‌ترین شب” که پیش از فلشپوینت رخ داد.

%name نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند

بت‌گرل: تحت تعقیب
گیل سیمونه یکی از بهترین نویسندگانی‌ست که می‌تواند جهت شخصیت‌های زن قلم زنی کند. او سابقه‌ای درخشان در مجلد سوم واندرومن دارد و همچنین در بت‌گرل بار دیگر توانایی‌های خود را به رخ می‌کشد. بت‌گرل نیو ۵۲، تاریک، غم‌انگیز و همچنین محسور کننده‌می باشد. مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که باربارا گوردون در دنیای نیو ۵۲ از تیرِ جوکر در وقایع “شوخی مرگبار” جان سالم به در برده ولی باید توجه داشت همچنان ترامای آن هم همراهش باقی مانده.

گرین ارو: ماشین کشتار
گرین اروی نیو ۵۲ بواسطه‌ی سریال تصویری و تلویزیونی “ارو” تغییراتی اساسی می‌کند و همچنین ازان اولیور کوئین و همچنین استارسیتیِ بامزه و همچنین شادی که می‌شناختیم فاصله می‌گیرد و همچنین وارد دنیایی تاریک و همچنین نه چندان دوست داشتنی و جذاب می‌می شود که صدای تمام طرفداران را درمیاورد ولی باید توجه داشت از شماره‌ی هفده و همچنین با ظهور جف لمیر اوضاع تغییر می‌کند و همچنین بار دیگر گرین ارو تغییر پیدا کردن به یکی از عناوین محبوب دی‌سی می‌می شود.

من، خون آشام
درمیان آن همه عنوان ابرقهرمانی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد که نگاهی بی‌اندازیم به نیمه‌ی تاریک دی‌سی، جایی که کمتر کسی می‌شناسد و همچنین با وجود آن همه قهرمان با کاستوم‌های رنگارنگ توجهش را جلب نمی‌کند. من، خون آشام روایتی‌ست خونین و همچنین تاثیرگذار که در میان آن همه فیلم دیدنی و جذاب، کتاب و همچنین کمیک مزخرف خون آشامی که جهت دخترک های جوان و ازدواج نکرده نوجوان نوشته شده‌اند، می‌درخشد.

لیگ عدالت تاریک: در دل تاریکی
در آن هم نیمه‌ی تاریک دنیای دی‌سی باقی بمانید. لیگ عدالت می‌تواند از عهده‌ی دارکساید، برینیاک و همچنین موجودات فضایی و همچنین عظیم برآید که نیت و اراده تصرف زمین یا نابودی آن هم را دارند ولی باید توجه داشت درمورد نیروهای جادوئی، اهریمنی و همچنین ناشناخته چگونه و چطوری؟ سوپرمنی که نقطه‌ی ضعف‌ش جادو می باشد آیا می‌تواند در برابر کسی مانند ساحره مقابله کند؟
در جواب چنین مشکلاتی تیمی شکل گرفته به نام لیگ عدالت تاریک، متشکل از جان کنستانتین، مادام زانادو، زاتانا و همچنین ددمن.


%name نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند

واندرومن: خون – شماره ۱ تا ۶

نویسنده: برایان ازارلو
طراح: کلیف چیانگ

 

شاید واندرومن به مقدار و اندازه‌ی هم رزم‌های خود یعنی بتمن و همچنین سوپرمن مشهور نباشد ولی باید توجه داشت با فاصله‌ای ملموس، می‌تواند به راحتی عنوان بهترین آرک داستانی و همچنین حتی مجموعه کمیک نیو ۵۲ را ازان خود سازد. تمام دوران جلد چهارم از مجموعه کمیک واندرومن که تیم ازارلو بر روی آن هم کار می‌کنند، شاهکاری‌ست وصف ناپذیر و همچنین خواندنی که انتخاب از میان‌شان واقعاً دشوار می باشد و همچنین به راحتی می‌توانستم تمام آرک‌های واندرومن را از شماره‌ی یک در لیست قرار دهم؛ بنابراین اراده و تصمیم راسخ گرفتم تا اولین آرکِ آن هم را انتخاب کنم [با اشراف به آن موضوع که تمام‌شان بعنوان یک واحد، فراموش نشدنی و همچنین فوق‌العاده خواهند بود.].

شاهدخت تمیسکیرا همواره یکی از غنی‌ترین و همچنین دوست داشتنی و جذاب‌ترین ابرقهرمانان کمیک بوکی بوده و همچنین شاید درگیرکننده‌ترین و همچنین پرپتانسیل‌ترین “اوریجین” را درمیان قهرمانان داشته باشد. ریشه‌های او همچنین همواره منبع مناسبی جهت مانورها و همچنین توئیست‌های داستانی بوده، از میان چنین داستان‌هایی می‌قدرت به آرک “دایره” از گیل سیمونه اشاره کرد که جزو بهترین‌های واندرومن پیش از فلشپوینت محسوب می‌می شود ولی باید توجه داشت در آرک “خون”، برایان ازارلو دست به تغییراتی اساسی در ریشه‌های شاهدخت دایانا می‌زند و همچنین آن هم را مبدل به آغازی جهت وارد شدن ایده‌های طوفانی‌اش می‌کند.

هرمِس [پسر زئوس و همچنین از ساکنین المپ که خدای بازرگانی و همچنین تجارت محسوب می‌می شود.] دختری دهاتی (زولا) را در ویرجینیا ملاقات می‌کند و همچنین به او از بعدی‌ای شوم خبر می‌دهد. آن هم‌ها تحت حمله‌ی سنتارها [موجوداتی نیمه انسان نیمه اسب از اساطیر یونان باستان] قرار می‌گیرند و همچنین هرمس به زولا کلیدی می‌دهد که راه رستگاری او را مشخص کردن می‌کند.
زولا از طریق کلید به پایتخت انگلستان می‌رود و همچنین از واندرومن درخواست کمک می‌کند تا سنتارها را به سزای اعمال‌شان برساند. بعد از آن رویداد، هرمس آشکار می‌سازد که زولا از خدای خدایان، زئوس حامله می باشد و همچنین واندرومن بایستی و حتما از کودک او در برابر خشم هِرا [همسر زئوس که سابقه‌ی تاریکی در کشتن فرزندان حرامزاده‌ی شوهرش دارد.] محافظت کند.
در طول آن مسیر دایانا کشف می‌کند که مادرش از ترس هِرا به او و همچنین همگان دروغ گفته –که دایانا از گِل و همچنین بدون وجود هیچ مَردی خلق شده- و همچنین درواقع او همچنین یکی دیگر از حرامزاده‌های زئوس محسوب می‌می شود!
از سوی دیگر آپولو [از ساکنین المپ و همچنین خدای خورشید و همچنین روشنایی] طی یک پیشگویی، درمیابد که بعدی‌ی شومی در انتظارِ کوه المپ می باشد؛ پس اراده و تصمیم راسخ می‌گیرد تا اقتدار و قدرت را از دستان زئوس دربیاورد…

واندرومنِ برایان ازارلو به شکلی شاعرانه و همچنین زیبا و همچنین در عین حال خشن و همچنین تاثیرگذار تصویر شده و همچنین واقعاً کلمات از توصیف آن هم قاصرند. تنها راه جهت شرحِ بی‌نظیر بودن‌ش آن می باشد که تمام داستان را بنویسم!

کامیاب قربان پور

 


نیو ۵۲: ده آرک داستانی که بایستی و حتما خواند در تاریخ ۲۰۱۷-۰۴-۰۸ ۱۲:۴۲:۳۱ نشر یافته شده شده می باشد

No votes yet.
Please wait...دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک