معرفی کمیک | نگاه‌بانان Watchmen

معرفی کمیک | نگاه‌بانان Watchmen

معرفی کمیک | نگاه‌بانان Watchmen

«همین امشب، یک کمدین در نیویورک کشته شد!»


نگاه‌بانان Watchmen

Watchmen %D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87 %D8%A8%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86 195x300 معرفی کمیک | نگاه‌بانان Watchmen

  • نویسنده: Alan Moore
  • طراح: Dave Gibbons
  • ناشر: DC Comics
  • سال شمسی نشر: ۱۹۸۶
  • تعداد قسمت‌ها: ۱۲

هنگام و زمانی که نام نگاه‌بانان را می‌بینم یا می‌شنوم، ناخودآگاه به یاد تحول می‌افتم. تحولی که قواعد بازی را تغییر داد و همچنین آن هم روی سکه‌ی کمیک‌ها را به همه نشان داد تا به همگان بفهماند که کمیک‌ها صرفا نقاشی‌هایی داستان دار نیستند. تحولی که تا امروز ادامه داشته!

نگاه‌بانان جزو یکی از بهترین و همچنین ماندگارترین آثار مصور قرن بیستم محسوب می می شود. مور در آن گرافیک نوول تمام محاسبات از پیش نوشته شده‌ی دنیای کمیک را تغییر داد و همچنین با روایتی خاص، قصه‌ی نویی را تعریف کرد، آن هم هم هنگام و زمانی که که کمیک‌ها صرفا اثری مضحک و همچنین کودکانه به شمار می‌آمدند! او تمام و همچنین کمال یک فضای تاریک و همچنین غم زده به جهان فعلی ما بخشید و همچنین قهرمانان داستانش را بر خلاف دیگر قهرمانان ضعیف و همچنین آسیب پذیر نشان داد. او حد و همچنین مرزی جهت قصه‌ی خود مشخص کردن نکرد و همچنین چیزی را که در درونش مانده بود به رشته ی تحریر در آورد.

شاید اولین و همچنین مهم ترین نقطه‌ای که نگاه‌بانان را از آثار دیگر متمایز می‌کند، «آلن مور Alan Moore» باشد. داستان، دیالوگ‌ها و همچنین مونولوگ‌هایی که مور در آن اثر به کار برده می باشد همچنین و علاوه بر بالا بردن سطح کار، نشان می‌دهد که او تا چه حد جهت مخاطبش ارزش قائل می باشد. مور جهت نوشتن دیالوگ‌ها گاهی از دوست قدیمی خود، «نیل گیمن Neil Gaiman» که از بزرگان صنعت کمیک می باشد و همچنین آثار ارزشمندی در ادبیات فانتزی دارد نیز کمک می‌گرفت. در کنار کار ارزشمند و همچنین غیرقابل وصفی که مور انجام داد، نباید همراه او یعنی «دیو گیبونز Dave Gibbons» را نادیده گرفت. گیبونز در کنار مور توانسته بود چهره ی ماندگار آن قهرمانان را طراحی کند. «رورشاک Rorschach» با آن هم نقاب دوست داشتنی و جذاب و همچنین ترسناکش، «دکتر منهتن Dr. Manhattan» با آن هم ظاهر نامتعارف و همچنین «اوزماندیاسی Ozymandias» که خود را به شکل رامسس مصر در می‌آورد! همچنین و علاوه بر مور و همچنین گیبونز، «جان هینگینز John Higgins» نیز با رنگ زنی‌های حرفه‌ای خود به داستان عمیق و همچنین طراحی‌های گیبونز روحی جدید و تو و تازه بخشید و همچنین در شاهکار شدن آن اثر نقشی به سزا داشت.

صفحات ابتدایی و اولیه‌ی کمیک با جملات کنایه‌ آمیز رورشاک شروع می‌می شود. جملاتی که ناخودآگاه ذهن خواننده را به فساد در جوامع بشری سوق می‌دهد و همچنین نشان می‌دهد که بشر تا چه حد در آن باتلاق فرو رفته می باشد. خواننده با دیدن شکلکی جذاب و جالب و خنده رو که در جویی از خون شناور می باشد و همچنین با دیدن کارآگاهان بر سر صحنه‌ی جرم و جنایت، متوجه یک کشتن و قتل مرموز می‌می شود. درست همینجاست که نویسنده مخاطب خودش را وادار به ادامه دادن می‌کند (به قول اهالی سینما و همچنین تئاتر، آلن مور چک اول را در آن هم صفحات نخست به گوش مخاطب می‌زند!) تا پرده از راز آن کشتن و قتل بردارد.

داستان با مردن و مرگ مرموز یکی از افراد سابق تیم «مینت-من Minuteman» و همچنین «نگاه‌بانان Watchmen» یعنی «ادوارد بلیک Edward Blake» شروع می‌می شود. بلیک یک کهنه سرباز آمریکایی بود که در آن تیم‌ها با همراهی عده‌ای دیگر از قهرمانان به مبارزه با جرم و جنایت و همچنین جنایت می‌پرداخت. ولی باید توجه داشت بلیک در آن کار پیشرفتی ندید و همچنین آن کار را بی فایده می‌دانست تا جایی که جهت پیوستن به ارتش از آن هم خارج شد. بلیک نماد ناامیدی از نسل بشر و همچنین انسانیت می باشد! کسی که سعی می‌کند با جذاب و جالب و خنده‌ها و همچنین بذله گویی‌های خود، نفرتش از راهی که انسان در پیش گرفته پنهان کند.

شاید خواننده بعد از آنکه ماجرای کشتن و قتل بلیک را خواند با خود بگوید “که چی؟! خب یه قاتلی دزدی چیزی اومده یه آدم پولدارو کشته! بعدش چی؟!”. هنگام و زمانی که آن جملات از ذهن او می‌گذرند، رورشاک که به عنوان یک پارتیزان عدالت جو، کله‌شق و همچنین آرمان‌گرا به مبارزه می‌پردازد به دنبال پیدا کردن و یافتن سرنخ از آن کشتن و قتل می‌باشد. بعد از کند و همچنین کاو منزل و خانه‌ی بلیک، رورشاک متوجه می‌می شود که ادوارد بلیک یکی از افراد قدیمی نگاه‌بانان می باشد که با نام مستعار «کمدین Comedian» فعالیت می‌کرد. رورشاک آن کشتن و قتل را یک توطئه و همچنین نقشه بر ضد دیگر قهرمانان می‌داند ولی باید توجه داشت بحث و داستان‌ی کلی، فراتر از یک داستان جنایی و همچنین قاتلی که هدفش لذت از کشتن یا دزدی که به دنبال پول می باشد، می‌باشد…!

نگاه‌بانان بی هیچ وجه مثل آثار کلیشه‌ای که امروزه فراوان نوشته می‌شوند، نیست. آن اثر تمام آن هم چیزیست که یک کمیک فن انتظار آن هم را دارد، هیجان، دیالوگ ماندگار، مونولوگ‌های سنگین و همچنین تاثیرگذار و همچنین پیچش عظیم داستانی چیزیست که می‌قدرت در آن کمیک یافت. نگاه‌بانان به سادگی مرزهای سیاسی را می‌شکند و همچنین به آن پیشامد جدید اذعان دارد که گاهی جهت ساخته یا ایجاد دوستی اول بایستی و حتما دشمن مشترک خلق کرد تا به اهداف خود رسید. شاید مهم ترین دلیل، پیچیدگی شخصیت‌های قهرمان و همچنین ضدقهرمان در آن اثر می باشد. هریک از شخصیت‌ها داری عمق و همچنین معنی خواهند بود و همچنین مخاطبان، خودشان را به کاراکترهای کمیک نزدیک تر می‌بینند. شخصیت‌های منفی دیگر آدم‌های روانی نیستند که بی دلیل آدم بکشند یا قهرمانان را به جون هم بندازند، بلکه درست یا غلط، جهت رفتار خود دلیل دارند تا جایی که تو آن هم قدر با آن هم‌ها همذات پنداری می‌کنید که آن هم‌ها را نزدیک به یک شخصیت مثبت نیز می‌بینید!

شاید بهتر باشد تا بیش از آن سخن را به درازا نکشانیم چرا که در صورتی که بخواهیم ادامه دهیم می‌توانیم از پنل به پنل آن کمیک بگوییم و همچنین آن هم را بررسی کردن کنیم چرا که نمی‌قدرت به سادگی از آن هم‌ها گذشت. پس اکثرا و بیشتر نوشتن تنها و فقط موجب خستگی خواننده و همچنین من نویسنده می‌می شود (!) و همچنین ولی باید توجه داشت سخن آخر. خواندن آن کتاب پیشنهادیه که نمی‌توانید ردش کنید! پس حتما آن هم را بخوانید!

علیرضا شهروی

اینها تنها و فقط «کمیک‌«‌اند؟

هنگام و زمانی که در مورد توطئه جریحه‌دار کردن احساسات جمعی بحث می‌می شود، گیج می‌شوم. بحث ندارد. تکلیفش به قدر پس نتیجه آن می شود که ۲×۲ روشن می باشد. یک کمیک در دنیا هست که خواندنش فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم خیلی صریح تکلیف آن موضوع را روشن می‌کند. یعنی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری نیست کلی آدم به خودش فشار بیاورد،‌ فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کند، استدلال کند یا بحث کند. کمیک را می‌خواند و همچنین بعدش: بینگو! همه چیز روشن می باشد.

دوران جنگ سرد. آمریکا و همچنین شوروی در آستانه یک جنگ هسته‌ای تمام عیار. دانشمندان ساعت نمادینی ساخته‌اند که با توجه به مقدار و اندازه و میزان تنش دیپلماتیک دو طرف لحظه نابودی نوع بشر را نشان می‌دهد. از طرفی تعدادی از سوپرهیروهای بازنشسته یکی یکی به کشتن و قتل می‌رسند. آن وسط رورشاک -سوپرهیروی همچنان کله‌شق و همچنین آرمان‌گرا- درصدد کشف راز کشتن و قتل‌هاست.

آن قصه کمیک نگاه‌بانان می باشد. یکی از جریان‌ساز‌ترین کمیک‌های دهه هشتاد. که واقعن در آخر التهاب جنگ سرد نشر یافته شده شد و همچنین پیش‌گویانه اتحاد سرمایه‌داری و همچنین کمونیسم علیه بنیاد‌گرایی را وعده داد. آن کمیک با درهم ریختن مرزهای سنتی اخلاقیات و همچنین سیاست از خوانندگانش می‌خواهد نسبت به مکانیزم دشمنی‌ها و همچنین اتحادها در عالم سیاست حواس‌جمع‌تر باشند. کمیک نگاه‌بانان نشان‌مان می‌دهد گاهی حکومت‌ها جهت ساخته یا ایجاد دوستی اول بایستی و حتما دشمن مشترک خلق کنند.

کی‌ می‌گوید اینها تنها و فقط «کمیک»‌اند؟

– یادداشتی از سروش روح‌قسمت و بخش


 کپی‌رایت © ۲۰۱۶ فانتزیِ کمیک

هرگونه کپی‌برداری و همچنین یا بهره بری و استفاده از نظرات منتقد به عنوان نظرات فردی یا شخصی بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد

معرفی کمیک | نگاه‌بانان Watchmen در تاریخ ۲۰۱۶-۰۸-۰۱ ۲۰:۴۴:۰۲ نشر یافته شده شده می باشد

No votes yet.
Please wait...دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک