معرفی کمیک | مردشنی Sandman

معرفی کمیک | مردشنی Sandman

معرفی کمیک | مردشنی Sandman

در ادامه‌ی معرفی آثار برتر کمیک‌بوکی آن بار نقدی داریم بر کمیک سندمن، شاهکار مصور نیل گیمن.

در میان حال و همچنین هوای راکد تکنوکالچری دهه‌ی هشتاد و همچنین در بحبوحه‌ی جولان دادن ضدقهرمانان “خفن” مانند ولورین و همچنین پانیشر در دهه نود، نیل گیمن، دست به نوشتن اثری متغایر و متفاوت در ساب‌ژانرِ دارک‌فانتزی برد. اثری که به جرأت میتوان استثنایی خواندش و همچنین در صورتی که رقیب قدری مانند نگهبانان الن مور را پیش رو نداشت می‌توانسته بود عنوان بهترین کمیک دوران مدرن را از آن هم خود کند. داستان تحول عنوان سندمن هم جذاب و جالب می باشد؛ سندمنی که یکی از قهرمانان عصر طلایی کمپانی DC محسوب می‌شد سال شمسی‌ها بود که نیازمند احیایی دوباره بود. در آن میان نیل گیمن پیش قدم می‌می شود تا آن وظیفه را بر عهده بگیرد. سردبیر وقت DC Comics نیز به او اجازه‌ی هر گونه تغییر و همچنین آزادی کامل می‌دهد؛ تنها به شرط حفظ نام مردِ شنی(Sandman).

به جای یک ابرقهرمانی کلیشه‌ای گیمن به عمق اسطوره و همچنین دنیای فانتزی می‌رود. دنیایی را می‌سازد که در آن هم خانواده‌ای وجود دارد به نام اندلس(نا متنهاهیان)؛ اندلس‌ها ولی باید توجه داشت با خواهر و همچنین برادران عادی تفاوت خیلی زیاد دارند چرا که در واقع مفاهیم انتزاعی دنیای ما خواهند بود: مردن و مرگ، نابودی، رویا، تمایل، جنون، سرنوشت و همچنین غم. داستان ولی باید توجه داشت از جایی شروع می‌می شود که تیمی از احضارگران محلی که نیت و اراده احضار مردن و مرگ را دارند به اشتباه برادر او رویا یا مورفیوس و همچنین به عبارتی آن هم مردشنی را فرامی‌خوانند و همچنین به مدت ۶۰ سال شمسی اورا در بند نگه می‌دارند. در نهایت مورفیوس خود را می‌رهاند ولی باید توجه داشت دیگر هیچ چیز مانند قبل نیست؛ از قلمروی رویا و همچنین کابوس که در آشوب و همچنین آستانه‌ی فروپاشی به سر می‌برد تا شخصیت خود مورفیوس که  دیگر مانند قبل نیست.
SND 1 2 e1488289390973 معرفی کمیک | مردشنی Sandman

روایت سندمن شاید مهم ترین رکن داستانی آن اثر باشد. جایی که اکثر اشخاص ژانر روایی کمیک را ساده‌انگارانه و همچنین حتی کودکانه می پندارند، گیمن انواع شیوه‌های روایی را در داستانش جای داده و همچنین در هفتاد و همچنین پنج جلد داستان، هفتاد و همچنین پنج تجربه‌ی متغایر و متفاوت خلق کرده می باشد. یکی از دلچسب‌ترین آن موارد لحظه‌ی خلق متافیکشنی شکسپیرگونه با حضور شخص شکسپیر می باشد. در طول ۳ مجلد از سندمن، مورفیوس با ویلیام شکسپیر برخورد دارد؛ اولین برخورد آنها هنگام و زمانی که می باشد که در مهمانخانه‌ای مورفیوس حرف‌های مردی به نام شکسپیر را می‌شنود که آرزویش آن می باشد که به رویاهای آدمی جان ببخشد، بنابراین مورفیوس با شکسپیر قراردادی می‌بندد که چنین قدرتی را داشته باشد به شرط آنکه ۳ نمایشنامه جهت مورفیوس بنویسد. در آن بین شکسپیر به خواسته‌اش می‌رسد ولی بهای آن هم را هم می‌پردازد به طوری که پسرش همنت درجایی اشاره می‌کند که او هرگز در آن دنیا زندگی نکرد و همچنین من که پسرش بودم با یکی از کارکترهای نمایشنامه‌هایش در نظر او تفاوتی نداشتم.
شکسپیری که رویا را به دست می‌آورد ولی در نهایت لذت داشتن رویا را از دست می‌دهد یا آن هم روش که خود گیمن ابرازش می‌کند: نرخ به دست آوردن رویاها، به دست آوردن رویاهاست. شکسپیری که خلاقیتش را از مورفیوسی گرفته که اذعان دارد واقعیت نیازی به اتفاق افتادن ندارد بلکه واقعیت سایه‌ای از اتفاقات و همچنین حوادثی می باشد که زمانی اتفاق خواهند افتاد که حقایق شن و همچنین خاک و همچنین فراموش شده‌اند. جذاب و جالب می باشد بدانید شماره‌ی ۱۹ کمیک‌های سندمن با عنوان «رویای نیمه‌ی شب تابستانی» که موضوعات کذا در آن هم اتفاق می‌افتند تنها کمیکی می باشد که جایزه‌ی World Fantasy را از آن هم خود کرده می باشد.

ولی باید توجه داشت ماجرا به فراداستانی آن چنین ختم نمی‌می شود، همانطور که پیش تر اشاره شد در طی هفتاد و همچنین پنج جلد، گیمن انواع فرم‌های روایی را تجربه می‌کند. دنیای سندمن به مانند خود رویا بی نهایت می باشد. در سفر طولانی سندمن ضمن همراه شدن با ماجراهای ادیسه‌وار مورفیوس شخصیت‌های تاریخی همچون مارکو پولو هم حضور دارند. در جای دگیر خود را در کافه‌ای خواهید یافت که تیمی از قاتلان بالفطره توی فضای صنف‌طوری جمع شده‌اند و همچنین دارند به سیاق طنزِ سیاه از دست‌آوردهای خونینشان نطق می‌کنند جهت هم. در کنار آن هم شخصیت‌های تاریخی آن هم‌وقت شخصیت‌های اسطوره‌ای نام‌آشنا را هم خواهید دید. جان کنستانتین، هابیل و همچنین قابیل، لوسیفر و همچنین شخصیت‌هایی از نظام‌های اسطوره‌ای و همچنین ادبی دور و همچنین نزدیک.
neil gaiman the sandman chronicles 3 e1488289339867 معرفی کمیک | مردشنی Sandman

در تلاطم سیال روایت آن هم‌طرف‌تر دخترکی را می‌بینید که شخصیت خردسالی‌اش هم‌اکنون به دیکتاتور کابوس‌های بی‌پایانش بدل شده و همچنین هنوز آن مالیخولیای بی‌خوابی‌طوری به پایان نرسیده که روایت دست تو را می‌گیرد و همچنین سرخوشانه می‌بردتان به بغدادی که خلیفه‌اش در رویای خود شهری از طلا دارد و همچنین سوار قالیچه پرنده‌اش بر فراز شهرستان مرمرینش پرواز می‌کند. تا با شیفتی ناگهانی در جلد بعد دخول می‌کنید به جست‌وجوی گربه‌ها به دنبال رب النوعشان. مجلدهایی که به شیوه‌ی سفرنامه‌نویسی و همچنین پیکارسک می باشد و همچنین درشان داستان تنها با تجربه و مهارت بالا ستودنی گیمن در خلق دیالوگ‌ها و همچنین مونولوگ‌هایی چندرفتی و همچنین روایت بصری که تنها در چنته‌ی رسانه‌ای مانند کمیک پیدا می‌می شود، به پیش می‌رود. در نهایت تمامی آرک‌های داستانی در پایانی شوکه کننده درهم می‌آمیزند و همچنین به سندمن پایانی در شأن اثر هدیه می‌دهند.

ولی باید توجه داشت رکن مهم دیگر در هر اثر مصوری طراحی‌ست. قلم‌زنیِ سندمن با سایر آثاری که دیده‌اید یا تصور می‌کنید تفاوت خیلی زیاد دارد. در اینجا با پنل‌های درگیری اکشن سروکار نداریم بلکه با گالری آثار سورئالی طرفیم که داستان مورفیوس را پنل به پنل نقل می‌کنند. کاورهایی که می‌بینید تصاویری نیستند که تو را جذب اثر کنند بلکه واقعیتی از واقعیت‌های خیلی زیاد مردِ شنی را به تو نشان می‌دهن
140320185924 sandman page 2 3 horizontal large gallery e1488289311483 معرفی کمیک | مردشنی Sandmanدر صورتی که دلتان جهت یک اثر دارک‌فانتزیِ درخور لک زده می باشد، در صورتی که تشنه‌ی اساطیر(از هر نوعی) هستید، در صورتی که بی‌قرار خواندنِ یک متافیکشن کم‌نظیر هستید سندمن را بخوانید.


معرفی کمیک | مردشنی Sandman در تاریخ ۲۰۱۷-۰۳-۲۵ ۲۰:۰۳:۳۵ نشر یافته شده شده می باشد

No votes yet.
Please wait...دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک