معرفی کاراکتر | رورشاک Rorschach

معرفی کاراکتر | رورشاک Rorschach

معرفی کاراکتر | رورشاک Rorschach

کارآگاهی به دنبال واقعیت و حقیقت…

خاستگاه

«والتر جوزف کواکس Walter Joseph Kovacs» فرزند زنی روسپی، که او را از نظر جسمی و همچنین روحی مورد آزار و همچنین اذیت قرار می‌داد و همچنین پدری ناشناس می باشد که در فقر و همچنین تنگدستی پهناور و بزرگ شد. بعد از آنکه والتر طی یک حادثه دو قلدر را به شدت زخمی کرد، از حضانت مادرش بیرون آمد و همچنین به یتیم منزل و خانه فرستاده شد. والتر در یتیم منزل و خانه پهناور و بزرگ شد و همچنین تا سن ۱۶ سالگی در آن هم جا ماند تا آنکه شغلی در یک تولیدی پوشاک پیدا کرد. والتر تحت تاثیر مردن و مرگ کیتی جنووسی قرار گرفت و همچنین با بهره بری و استفاده از وسایل بلااستفاده جهت خود ماسک و همچنین لباس درست کرد و همچنین تغییر پیدا کردن به یک مبارز ماسک دار شد. او چندین سال شمسی به آن کار ادامه داد اواسط سال شمسی ۱۹۶۰ با «نایت اوول Nite Owl» یکی دیگر از مبارزان شهرستان همکاری کرد، تا زمانی که درگیر ماجرای ربودن یک دختر بچه شد. بعد از چندین روز بررسی و همچنین بررسی کردن، رورشاک جسد دختر را درحالی که خوراک سگ‌ها شده بود پیدا کرد! او به طرز وحشتناکی سگ‌ها را سلاخی کرد و همچنین قاتل کودک را سوزاند. آن حادثه تاثیر عمیقی بر روی والتر گذاشت و همچنین باعث شد که جهت دائما هویت اصلی خود را پنهان کند و همچنین خود را به عنوان رورشاک معرفی کند!

Kovacs Rorschach 300x200 معرفی کاراکتر | رورشاک Rorschach

رورشاک/ والتر جوزف کواکس

آفرینش

رورشاک نیز مانند دیگر شخصیت‌های سری نگهبانان براساس شخصیت‌های «چارلتون کمیکس Charlton Comics» توسط آلن مور و همچنین دیو گیبونز خلق شده می باشد. شخصیت‌های خلق شده‌ی استیو دیتکو، «آقای آ Mr. A» و همچنین «پرسش Question» یکی از قهرمان‌های چارلتون کمیکس، از منابع الهام مور جهت رورشاک بودند. دیتکو جهت خلق آن دو شخصیت از مبانی فلسفی بهره بری و استفاده کرده بود و همچنین مور نیز جهت شخصیت رورشاک از همین خصوصیات بهره برد. به گفته‌ی خالقان رورشاک آقای آ منبع اصلی آن هم‌ها جهت خلق او بوده می باشد.

Rorschach Original معرفی کاراکتر | رورشاک Rorschach

نمونه‌ای از طرح‌های ابتدایی و اولیه‌ی گیبونز جهت رورشاک

براساس ویژگی‌هایی که مور جهت رورشاک نوشته بود، گیبونز طراح آن شخصیت، شروع به طراحی آن شخصیت کرد. طرح‌های ابتدایی و اولیه‌ی گیبونز کمی جذاب و جالب و خنده‌دار به نظر می‌رسید چرا که علی رغم ظاهر نهایی تمام بدن او با لکه‌های سیاه پوشیده شده بود! همچنین و علاوه بر آن هم رورشاک ابتدایی و اولیه شامل یک عینک بوده می باشد و همچنین دستکش و همچنین کلاهش به رنگ قرمز و همچنین آبی بود!!! بالاخره بعد از طرح‌های گوناگون مور و همچنین گیبونز بر سر طرح نهایی که در کمیک بهره بری و استفاده شد به توافق رسیدند.

آرک‌های داستانی مهم

نگهبانان Watchmen

در سال شمسی ۱۹۸۶ در حالی که شرکت دی‌سی کامیکس در حال بازسازی دنیای کمیک‌هایش بود، مور داستان «نگهبانان Watchmen» را خلق کرد. نگهبانان رسانه کمیک را از نو تعریف کرد و همچنین سبک کمیک را تا به امروز تغییر داد. اسکریپت پیچیده نگهبانان عکسی واقعی از ابرقهرمانان در دنیایی که نه درک شده و همچنین نه به آنها اعتماد شده می باشد، ارائه کرده می باشد. داستان آن کمیک ۱۲ قسمتی در ارتباط و رابطه با تیمی از قهرمانان به نام نگهبانان می باشد که از هم پاشیده شدند ولی باید توجه داشت مردن و مرگ یکی از افراد سابق تیم، باعث می‌می شود تا آن هم‌ها دوباره لباس‌های خود را به تن کنند و همچنین دور هم جمع شوند تا پرده از راز کشتن و قتل او بردارند. به عقیده‌ی بسیاری از منتقدان کمیک، نگهبانان، برترین اثر تولید شده در آن باره می باشد، اثری که به عنوان اولین کمیک توانسته بود جایزه‌ی معتبر هوگو را کسب کند!

WatchmenFirstIssue 196x300 معرفی کاراکتر | رورشاک Rorschach

کاور جلد شماره‌ی ۱ نگهبانان

صفحات ابتدایی نگهبانان با جملاتی از رورشاک شروع می‌می شود و همچنین خواننده را به سمت داستان اصلی سوق می‌دهد. داستان از آن قرار می باشد که بعد از گذشت زمانی از فعالیت قهرمانان در آمریکا، حکومت متوجه شد که فعالیت آن هم‌ها از دسترس خارج شده و همچنین به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن چاره افتاد. جهت حل آن بحران، اراده و تصمیم راسخ بر آن شد که قوانین و قانونی تصویب می شود تا به کلی از فعالیت قهرمانان جلوگیری کند. آن قانون، «کین Keene» نام داشت، که به موجب آن هم فعالیت قهرمان‌های نقاب دار تیم نگهبانان ممنوع اعلام شد. قهرمانان بعد از تصویب قانون کین یا در خدمت حکومت خواهند بود یا خود را بازنشسته نموده اند. در آن میان تنها و فقط رورشاک می باشد که به شکل پارتیزانی عدالت را به شیوه‌ی خود اجرا می‌کند. همه چیز به نظر آرام می‌آید تا آن که در یکی از شب‌ها، عضو قدیمی تیم نگهبانان یعنی «ادوارد بلیک Edward Blake»، که در ادامه مشخص می‌می شود او «کمدین Comedian» می باشد، به شکل مرموزی به کشتن و قتل می‌رسد! رورشاک آن کشتن و قتل را یک توطئه و همچنین نقشه بر ضد دیگر قهرمانان می‌داند ولی باید توجه داشت بحث و داستان‌ی کلی فراتر از یک داستان جنایی و همچنین قاتلی که هدفش لذت از کشتن می باشد، می باشد…

پیش از نگهبانان Before Watchmen 

آن سری با جنجال‌های بسیاری همراه بود و همچنین باعث شد تا ارتباط و رابطه‌ی آلن مور، خالق اصلی نگهبانان، با انتشارات دی سی شکرآب‌تر از قبل می شود. در سال شمسی ۲۰۰۹ زک اسنایدر که بعد از ساخت فیلم دیدنی و جذاب ۳۰۰ مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت، اراده و تصمیم راسخ به ساخت فیلمی از روی آن کمیک ماندگار کرد. پس نتیجه آن می شود که‌ی کار زک مانند کمیک یک شاهکار نشد ولی باید توجه داشت اقتباسی شایسته و همچنین قابل قبولی بود که راه زک را جهت ادامه‌ی راه هموارتر کرد. بعد از آن که نگهبانان دوباره مطرح شد، دی سی به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن درآمدزایی و همچنین منفعت‌طلبی از آن عنوان افتاد. در سال شمسی ۲۰۱۲ دی سی در اقدامی عجیب حتی با مخالفت شدید آلن مور و همچنین دیو گیبونز کمیک‌هایی را تحت عنوان Before Watchmen عرضه کرد که به قبل‌ی شخصیت‌های آن سری می‌پرداخت که البته از سوی بسیاری مورد نقد و همچنین نکوهش قرار گرفت، حتی فانتزی کمیک نیز آن سری را به کلی تحریم کرد. بهتر می باشد بیش از آن در مورد آن ننگ تاریخی بحث نکنیم!

ورژن و نسخه‌های دیگر

رورشاک در چندین کمیک حضوری کوتاه و همچنین افتخاری داشته می باشد:

 پرسش Question

همانطور که در قسمت و بخش آفرینش شخصیت اشاره کردیم، شخصیت پرسش منبع الهام اصلی آلن مور جهت خلق رورشاک بود. به همین خاطر رورشاک در یک شماره از سری کمیک‌های پرسش، به عنوان یکی از شخصیت‌های داستانی حضور پیدا کرد.

شروع سلطنت Kingdom Come

kingdomcome2 300x84 معرفی کاراکتر | رورشاک Rorschach

حضور افتخاری رورشاک در Kingdom Come

رورشاک در آن کمیک که به نویسندگی و همچنین طراحی الکس راس که در سال شمسی ۱۹۹۶ نشر یافته شده شد، در کنار شخصیت‌های پرسش و همچنین ابسیدین Obsidian در یک بار، حضوری کوتاه و همچنین افتخاری داشت.

اسمکس Smax

رورشاک در آن سری از کمیک‌ها که نوشته‌ی خود آلن مور، خالق رورشاک، بود نیز حضوری کوتاه داشت.

مردان-ایکس شگفت‌انگیز Astonishing X-Men

easteregg6 19 1 300x229 معرفی کاراکتر | رورشاک Rorschach

حضور افتخاری رورشاک در Astonishing X-Men

در آن سری از کمیک‌های مردان-ایکس، رورشاک در بین آشوب و همچنین انقلاب شهروندان و مردم شهر حضوری کوتاه و همچنین افتخاری داشت.

اقتدار و قدرت و همچنین توانایی‌ها

رورشاک یک انسان معمولی می باشد و همچنین هیچ اقتدار و قدرت یا توانایی مافوق انسانی ندارد. او شامل تجربه و مهارت بالا بدنی بالا، چابکی و همچنین آکروبات می باشد. او در هنرهای رزمی و همچنین بوکس و همچنین مبارزه خیابانی تن به تن نیز خبره می باشد. او زیرک، باهوش و همچنین شامل هوش کارآگاهی می باشد که او را در برابر دشمنانش غیرقابل پیش‌بینی می‌کند. او همچنین یک بازجو و همچنین جاسوس حرفه‌ای می باشد.

ویژگی ظاهری

والتر کواکس ظاهری زشت و همچنین آزاردهنده دارد، با موهای فر قرمز رنگ و همچنین قدی نسبتا کوتاه! ولی باید توجه داشت او آن ظاهر خود را پشت نقاب عجیبش پنهان می‌کند آن هم را چهره‌ی اصلی خود می‌داند گویا او نیز از چهره‌ی اصلی خود گریز و فرار می‌کند! همچنین و علاوه بر نقاب، او شامل یک بارانی بلند و همچنین کلاه می باشد که ظاهرش را به کارآگاه‌ها خیلی زیاد نزدیک می‌کند. شاید تنها سلاح او قلاب انداز او باشد تا بتواند مانند بتمن ساختمان‌ها را بالا و همچنین پایین کند.

شخصیت

همانطور که بارها گفتیم رورشاک زندگی خیلی زیاد تلخ و همچنین سختی داشته می باشد که همین امر باعث شده می باشد که دید او نسبت به دنیا تغییر کند و همچنین دید ویژه ای به آن هم داشته باشد. او دنیا را سیاه و همچنین سفید می‌بیند و همچنین جایی جهت خاکستری در دنیای او نیست. او همچنین حاضر به مصالحه و همچنین عقب‌نشینی از ارزش‌های اخلاقی خود نیست. جهت رسیدن به عدالت و همچنین جزای بدکاران خود او قاضی می باشد و همچنین تقریبا هیچ کسی سالم از زیر دست او آزاد نمی‌می شود، حتی در صورتی که به سوالات او پاسخ صحیح بدهد! با توجه به رفتار و همچنین اعتقادات رورشاک در برابر انسان‌های بد به نظر میآید او معتقد می باشد که انسان بایستی و حتما جهت آن رفتار خود مجازات می شود و همچنین آن تنها در نبرد آرماگدون روی خواهد داد جایی که خوب و همچنین بد در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و همچنین ارتش خوبی‌ها پیروز خواهد شد، انسان‌های بد بایستی و حتما کشته شوند تا زمین به جایی بهتر جهت زندگی تغییر پیدا کردن می شود!

در دیگر رسانه‌ها

فیلم دیدنی و جذاب

تخیل* آلن مور The Mindscape* of Alan Moore

در آن مستند که در مورد‌ی آلن مور ساخته شد، رورشاک نیز حضور داشت و همچنین صداپیشگی او نیز توسط خود مور انجام شد.

*Mindscape: آمیخته شدن تخیل خاطرات بچگی با فانتزی های جهان فیلم دیدنی و جذاب!

نگهبانان: کمیک متحرک Watchmen: The Motion Comic

یک سال شمسی پیش از آنکه فیلم دیدنی و جذاب نگهبانان ساخته می شود، کمیک متحرکی از آن عنوان در ۱۲ قسمت نشر یافته شده شد. در آن کمیک متحرک، تام استچولت صداپیشه‌ی روراشک بود.

نگهبانان Watchmen

watchmen 001 300x234 معرفی کاراکتر | رورشاک Rorschach

رورشاک در اقتباس سینمایی نگهبانان

در سال شمسی ۲۰۰۹ میلادی، وارنر و همچنین دی سی اراده و تصمیم راسخ گرفتند تا اقتباسی از آن فیلم دیدنی و جذاب داشته باشند. وارنر جهت ساخت آن فیلم دیدنی و جذاب از زک اسنایدر، کارگردان فیلم دیدنی و جذاب ۳۰۰ که مورد آماجی از انتقادات داخلی و همچنین خارجی قرار گرفت دعوت به همکاری کرد. آن فیلم دیدنی و جذاب خیلی زیاد شبیه به کمیک ساخته شده بود شخصیت‌های اصلی در آن هم حضور داشتند. «جکی ارل هیلی Jackie Earle Haley» در آن فیلم دیدنی و جذاب در نقش رورشاک/ والتر جوزف کواکس به ایفای نقش پرداخت و همچنین می‌قدرت گفت بازی به یادماندنی از خود به جا گذاشت.

بازی‌های رایانه‌ای

نگهبانان: پایان نزدیک می باشد Watchmen: The End is Nigh

بعد از ساخت فیلم دیدنی و جذاب از روی کمیک نگهبانان، بعد از چند ماه بازی نیز از آن هم به نام Watchmen: The End is Nigh نشر یافته شده شد. در آن بازی رورشاک، که خود جکی ارل هیلی صداپیشه‌ی او بود، به همراه نایت اوول به مبارزه با جرم و جنایت و همچنین جنایت می‌پردازند.

پایان

جهت آشنایی با دیگر کاراکترها به آن قسمت و بخش رفت و آمد و مراجعه کنید.


معرفی کاراکتر | رورشاک Rorschach در تاریخ ۲۰۱۶-۰۷-۳۰ ۱۱:۲۴:۲۵ نشر یافته شده شده می باشد

No votes yet.
Please wait...دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک