نسل سوم کنسول های بازی

نسل سوم کنسول های بازی 

نسل سوم بازی‌های ویدیویی که به دوران بازی‌های ۸ بیتی نیز مشهور است، از سال ۱۹۸۳ و با انتشار دو کنسول نت  ان‌ای‌اسِ نینتندو و اس‌جی ۱۰۰۰ سگا آغاز شد. با آمدن نسل سوم بازی‌های ویدیویی، بحران رکود این صنعت در امریکای شمالی پایان یافت و کنسول‌های خانگی به عنوان پلتفرم اصلی برای بازی کردن فروشگاه آنلاین پلی استیشن مطرح شدند. در این دوره استفاده فروشگاه ایکس باکس  از پس‌زمینه‌های اسکرولی و انیمیشن‌های دوبعدی برای شخصیت‌ها باعث شد تا شاهد یک جهش بزرگ در بخش گرافیک بازی‌ها باشیم. پرفروش‌ترین کنسول‌های نسل سوم ان‌ای‌اس، مستر سیستم و آتاری ۷۸۰۰ بودند. اگرچه کنسول‌های نسل دوم هم پردازنده‌های ۸ بیتی داشتند، اما دسته‌بندی کنسول‌ها بر حسب تعداد بیت‌های پردازنده‌ی آنها از نسل سوم آغاز شد؛ بر این اساس ان‌ای‌اس یک کنسول ۸ بیتی است و مگادرایو (نسل چهارم) ۱۶ بیتی محسوب می‌شود. در نسل سوم، ان‌ای‌اس در ژاپن و آمریکا و مستر سیستم در اروپا بیش از هر کنسول دیگری طرفدار داشتند. بسیاری از کنسول‌های نسل سوم به جای آنالوگ از کلید‌های چهارجهته (D-Pad) برای دسته‌ها استفاده می‌کردند. در بازی‌های این نسل محیط‌ها و تصاویر پس‌زمینه از کنار هم قرار گرفتن قطعات کوچکی که اصطلاحا به آنها «کاشی» گفته می‌شود ساخته می‌شدند. بازیکن‌ها در داخل این بازی‌ها می‌توانستند به بخش‌های مختلف محیط بروند و دوربین بازی نیز شخصیت اصلی را دنبال می‌کرد. علاوه بر افزایش تعداد رنگ‌های قابل نمایش، کیفیت صدای بازی‌ها هم در کنسول‌های نسل سوم ارتقا پیدا کرده بود.

nes نسل سوم کنسول های بازی

 

کنسول ان‌ای‌اس (NES یا Nintendo Entertainment System) یکی از کنسول‌های ۸ بیتی نسل سوم و محصول کمپانی نینتندو است. این کنسول ابتدا در سال ۱۹۸۳ با نام رایانه‌ی خانوادگی (Family Computer) یا به اختصار فامیکام (Famicom)، در ژاپن منتشر شد و دو سال بعد نیز در آمریکای شمالی به انتشار رسید. ان‌ای‌اس که در زمان خودش پرفروش‌ترین کنسول بازی جهان بود نقشی اساسی را در احیای صنعت بازی آمریکا پس از بحران سال ۱۹۸۳ ایفا کرد. نینتندو با کنسول ان‌ای‌اس یک مدل جدید تجاری را معرفی کرد که در آن حق ساخت و انتشار بازی‌ها برای پلتفرم نینتندو به استودیوهای دسته‌سوم (Third-Party) اعطا شده بود؛ این مدل امروزه نیز به وسیله‌ی سایر شرکت‌های کنسول‌ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کنسول ان‌ای‌اس در ایران گاهی به اشتباه «میکرو» نامیده می‌شد.

Master System نسل سوم کنسول های بازی

کنسول مستر سیستم (Master System) کمپانی سگا جدی‌ترین رقیب ان‌ای‌اس در نسل سوم کنسول‌های خانگی به شمار می‌رود. این کنسول ابتدا در سال ۱۹۸۵ با نام سگا مارک ۳ (Sega Mark III) در ژاپن عرضه شد و پس از بازطراحی، نامش به مستر سیستم تغییر پیدا کرد و در امریکای شمالی، اروپا و سایر نقاط دنیا نیز به انتشار رسید.

منبع 

No votes yet.
Please wait...دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک