نقد و بررسی کمیک ایرانی «اردشیر»

نقد و بررسی کمیک ایرانی «اردشیر»

000 209x300 نقد و بررسی کمیک ایرانی «اردشیر»

هرماس شاه کرم مردی نیم انسان نیم درخت کاروانی از آن اردشیر را به جز یک نفر قتل عام می کند. اردشیر بابکان شاه ساسانی به خون خواهی مردانش به دژ هرماس حمله می کند در حالی که دو بانو در قصر او نقش سرنوشت را می بافند اما همه چیز مطابق انتظار اردشیر پیش نمی رود.
حسن نوزادیان طراح کمیک متولد سال ۱۳۵۸ است. دارای سابقه ی همکاری با چند نشریه ی هنری من جمله گل آقا است. در کارنامه ی او طراحی کتاب مصور شرلوک هلمز به چشم می خورد و طراحی گرافیک نوول هرگزیان و داستان مصور بلند کمان سورن نیز در دست اجرا دارد.

نظر مرا بخواهید از لحظه، لحظه ی وقتی که صرف خواندن کمیک کردم پشیمانم. نه به خاطر پایان فیلمفارسی وار کمیک. نه به خاطر شخصیت های پا در هوای آن که تنها علت وجودیشان پر کردن حفره های خالی میان روایت است، نه به خاطر تقلید مضحک کمیک در صحنه ی دزدیدن شمشیر از ماموریت غیر ممکن و نه حتی به خاطر روش ابلهانه ی شکست خوردن هرماس و این که نویسنده ی داستان حتی کوچک ترین زمینه چینی منطقی در این مورد ندارد. تنها به این علت که کمیک یکی دو ایده و یک شخصیت منفی خوب دارد و می توانست کمیک خوبی باشد اما الان حتی یک کمیک متوسط نیست. نتیجه ی کار یک فاجعه ی تمام عیار است.

در تاریخ سینمای دیوید بوردول می خوانیم که اولین کاربرد میان نویس در سال های اولیه ی سینما به این علت بود که مخاطبانی که به تدوین و پرش نمایی به نمای دیگر عادت نداشتند با توالی صحنه ها گیج می شدند. به خاطر همین میان نویس ها پدید آمدند تا اتفاقی که در هر تصویر می افتد را برای مخاطبان شرح دهند. کمیک اردشیر از این منظر نوعی بازگشت ناموفق به سال های ابتدایی سینمای صامت هست البته بدون آن که بداعت های فرمی و تصویری بعضی فیلم های آن سال ها را داشته باشد. ماجرا این است که یک بار خواننده باید تصاویر را ببیند، یک بار شرح آن را از زبان راوی بشنود و یک بار هم شرح آن را از زبان شخصیت ها بشنود. در این روش مثلاً مهم نیست که ما داریم چهره ی در حال فریاد کشیدن شخصیت را ببینیم. راوی برای شیر فهم کردن خواننده باید حتماً بگوید فرمانده تنها فریاد زد. در این روش از اساس تصویر چیزی اضافی است. نویسنده می خواسته داستانی بنویسد و طراح هم در میان انبوه توصیفات و دیالوگ های ثقیل نویسنده مقداری تصویر می گذارد. به نظر می رسد نویسنده از همان اول فرمت کمیک بوک را با کتاب تصویر سازی اشتباه گرفته است.

004 نقد و بررسی کمیک ایرانی «اردشیر»

داستان عملاً چیزی بیشتر از چند طرح واره ی پرداخت نشده نیست. خیلی از شخصیت ها دلیلی برای حضورشان در داستان نیست. این که چرا دو برادر هیزم شکن یا آن دو خواهر بافنده در داستان هستند به احتمال زیاد بر خود نویسنده هم چندان مشخص نیست.انبوه برش ها و پرش های داستان تنها کارکردشان گسسته کردن خط روایت اس. در این بین نباید از شخصیت مضحک هرماس غافل شد که به سبک زی مووی ها در قصر خود نشسته تا اردشیر بیاید و او را نابود کند. البته این جا از تقلید مضحک خالقین اثر از ماموریت غیر ممکن را نباید از یاد برد. مخصوصاً که با ظهور ناگهانی افعی کل ماجرا به یک کمدی نا خواسته تبدیل می شود.

در جای جای داستان هم اردشیر که موقعیتش به عنوان شاه را نویسنده بالکل در طول داستان فراموش کرده به عنوان جیمز باند وارد عمل شده. به دژ دشمن یورش می برد، شمشیر می دزدد و خود شخصاً با لباس مبدل به عنوان آشپز هرماس وارد دژ اوشود تا یکی از کم رمق ترین پایان های ممکن را رقم بزند. پایانی که شاید برای یک داستان مناسب و حتی تا حدی هم غافل گیر کننده باشد اما به هیچ عنوان مناسب یه کمیک بوک نیست. در همین نقد گفته شد نویسنده انگار کمیک بوک را با رسانه ای دیگر اشتباه گرفته.

تنها کاربرد شخصیت های داستان که متاسفانه حتی تیپ هم نیستند پر کردن تصاویر است مخصوصاً اگر قرار باشد به سبک فیلم های ترسناک درجه دو، لشگریان هرماس آن ها را قتل عام کنند. شخصیت های داستان از حیث جدا افتادگی از وقایع داستان شاهکارند. بی نظرترین عکس العمل مربوط به شهرگیر فرمانده لشکر اردشیر است وقتی گمان برده می شود که شاه مرده. نویسنده یک بار دیگر موفق می شود کار را در حد یک کمدی ناخواسته فرو بکاهد.

اشتباهات عدیده ی خالقین اثر و اشکالات تعدد در سلسله ی روایی کار در توالی پنل ها هم بحثی طولانی می طلبد که خارج از حوصله ی این مطلب است.

تنها نقاط قوت اثر شاید طراحی خوب حسین نوزادیان در بعضی پنل ها و چند ایده ی خوب آن است که متاسفانه اجرای بد کمیک تمامی این نقاط قوت را به هدر داده است.

نگارنده امیدوار است که کارهای بعدی خالقین این اثر بهتر باشد اما در مرحله ی فعلی نمی تواند اثر فعلی را بیشتر از یک اثر ضعیف به شمار آورد.

No votes yet.
Please wait...



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک