نام کرواسی از کوروش گرفته شده است؟

%name نام کرواسی از کوروش گرفته شده است؟

تور کرواسی

هفته نامـه تماشاگـران امروز: یوسب لکو، رییس مجلس کرواسی: «نام کرواسی از نام کوروش پادشاه ایران گرفته شده است.»

چنانچه شما هم عضو گروه های خبری تلگرامی وایبری باشید، احتمـا لا این عبارت را دیده اید. احتمال دارد هم زیاد آن را جدی نگرفته باشید فکر بکنید یکی از همان پیامک های آریایی طور است که این روزها در شبکه های اجتماعی موج می زند اما این بار اوضاع کمی تفاوت می نماید . این عبارت را واقعا رییس مجلس کرواسی گفته است. اما چنانچه به وب سایت مجلس شورای اسلامی اعتماد داشته بایستی چون فقط سایتی که این را روایت کرده ، وبسایت خانه ملت خبرگزاری مجلس ایران بوده است. گویا او این عبارت عجیب را در نیویورک و در اجلاس چهارم روسای مجالس جهان به علی لاریجانی، رییس مجلس ایران گفته است.

در این میان جدای از درستی یا نادرستی نقل قول ذکر شده، با سرچ آسان اینترنتی به زبان انگلیسی، می توان به نتایج جالب توجه ی در این مورد رسید. برخلاف تصورات، اینکه نام کرواسی از کوروش گرفته شده به هجای اول دو کلمه که نسبتا شبیه به هم است برنمی گردد. موضوع عمیق تر از این حرف هاست و به زمان شکل گیری قوم کروات برمی گرد؛ قومی که در زبان اسلاو Hrvat خوانده می شود. برای شکل گیری این قوم یا مهاجرت آنها به منطقه جغرافیای فعلی که کشور کرواسی در آن واقع شده، چهار نظریه مهم وجود دارد. نظریه پان اسلاویک، نظریه گاتیک، نظریه ایرانی و نظریه آوار – بلغاری.

نظریه هایی که هر کدام در دوره ای ظهور کرده اند و در متن بالا به ترتیب پیدایش ذکر شدند. نظریه ایرانی که تا همین سده قدیم آخرین فرضیه کشف شده در مورد ریشه قوم کروات ها بود، در سال ۱۷۹۷ میلادی بیان شد. نظریه به زبان آسان این بود: کروات ها همان قوم سرمتی می باشند که هزاران سال پیش، از مادها جدا شدند و در شمال شرقی ایران ساکن شدند. آنها قومی ایرانی زبان بودند و شاخه غربی از سکاها به شمار می آیند که در قرون چهار پنج پیش از میلاد زندگی می کردند. آنطور که در دائره المعارف ها آمده است، به مرور زمان نام سرمت به مجموعه بزرگی از ایل های با تبارهای گوناگون اطلاق شد ولی قوم غالب در بین آنها به ویژه در منطقه جنوبی «سرمآزمایش ان» قوم ایرانی تبار بود.

این قوم بعد از قرن چهارم پیش از میلاد رفته رفته با شروع دوره مهاجرت ها (هون ها، گات ها) از جمعیتش کاسته شد. نوادگان این قوم در شروع غرون بعد از میلاد به آلان ها مشهور شدند و در قرن نو آنها را با نام آسی ها می شناسند که در منطقه اوستیا زندگی می کنند.

وسیع ترین ناحیه ای که سرمتی ها در آن سکونت پیدا کردن د از یک سو سرزمین بین رودخانه ویستولا تا ریزشگاه رود دانوب از طرف شرق تا ولگا و از طرف دیگر از امخنطقه اسرارآمیز هیپریوری ها در شمال تا دریای سیاه و دریای خزر در جنوب بود.

سرزمین های بین دریای سیاه و خزر تا کوه های قفقاز نیز در محدوده آنها به شمار می آمد. به مفهوم درست جایی که کرواسی دیگر همسایه های فعلی اش در آن قرار گرفته اند. اما روایت اسطوره ای از این ماجرا مفرق است. در نوشته های اسطوره ای ایرانی، فریدون که شاه آریاییان بود، سرزمین خویش را بین سه فرزند سلم، گشت و ایرج بخش کرد. نام سلم در نوشته های باستان به صورت «سئیریم» «سرم» آمده است.

هر از بخش های ملک فریدون به نام فرمانروایان شان، سرمان، توران و ایران نام گرفته اند. نام سرمان در تاریخ به صورت «سرمت» و در لاتینی «سرمتای» آمده که همان قوم سرمتی فوق الذکر است.

اما در این بین سوال این است که براي چه رییس مجلس کرواسی می گوید نام این کشور از کوروش گرفته شده؟ ماجرا برمی گردد به کلمه Hrvat که به زبان اسلاوی همان معنای کروات ها را می دهد. بر اساس دو کتیبه پیدا شده در یونان، در سرزمین فعلی کرواسی در های قدیم قوم هرواتوس (Horoathos) زندگی می کرد که به قوم سرمتی برمی گردد. این قوم که ذکر آن در بالاتر رفت شکی نیست قبل از زمان به قدرت رسیدن کوروش زندگی می کرده اوج تمدنش در زمان ی بوده که پارت ها در ایران فعلی سوارکار بودند.

در نتیجه چنانچه حتی از چهار فرضیه بیان شده در مورد ریشه نام کرواسی، تنها به نظریه ایرانی آن اکتفا کنیم، باز هم معین نیست چگونه رییس مجلس کرواسی، نام کشورش را با کوروش هخامنشی ارتباط دانسته. این با اهمیت حتی در سرچ های اینترنتی هم نتیجه نداد نسبتا هیچ سایت تاریخ نگاری، کرواسی را به کوروش ربط نداده است. هر چه هست پیوند قوم سرمتی و کروات های امروزی است که اما نظرات مفرق هم درباره آن کم وجود ندارد.

No votes yet.
Please wait...دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک