معرفی زبان #C (سی شارپ)

92748163216376582919 معرفی زبان #C (سی شارپ)

آموزش C#

معرفی تاریخچه:
آموزش سی شارپ
سی‌شارپ همچون زبان پروگرام ‌نویسی جاوا زبانی‌ست شئ‌گرا سطح بالا (high level). محصول شرکت Microsoftو بر پایه .NETاز آنجایی که شئ‌گرائی و سطح بالا بودن از وسائل های مدیریّت مؤثّر و کارآمد پیچیدگی در فضای پیچیدۀ اینترنت مدرن می باشند ، در واقع می‌شود جاوا سی‌شارپ را از عبارت زبان های اصلی جهت ایجاد و انجام پروگرام ‌های فرد دی تحت وب (web applications) و خدمات وب دانست.بر طبـق ادّعای شرکـت مایکروسافت، این زبان در سال ۲۰۰۰ بوسیله تیمی به سرکردگی آندرس هلزبرگ و نیز سکات ویلتاموث تهیه و تولید شد. سی‌شارپ که فقط جهت دات نت است در کل ه NET Platform SDK. ارائه گردید که در محیط های پروگرام نویسی استودیوی بصری دات نت (Visual Studio .NET)، در نسخه ‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ آن موجود است. دستورات زبان سی‌شارپ مانند جاوا سطح بالا تر از Cو ++Cاست و از VBآسان تر. این زبان شبیه پیدایش زبان Cانقلابی را در امر پروگرام نویسی سبب شد، چراکه به طور همزمان میتواند امکانات سطح پاین سطح بالا را به بهتریـن شکل پشتیبانی نماید . در طراحی این زبان جهت پیشگیری از پیدایش Bugدر اجرا بسیار زیاد تلاش شده و اجازه هر کاری (مانند تولید و ساخت اشاره گر) را نمیدهد(مگر اینکه اصرار بر انجام این کارها داشته باشید)

سکّوی دات نت:

در ماه ژوئن سال ۲۰۰۰ میلادی بود که شرکـت مایکروسافت ابداع ایجاد سکّوی (platform) نو برنامـه نویسی را موسوم به دات نت (Microsoft .NET) اعلام نمود. در جهت اصلاح سکّوهای قبلی مایکروسافت،دات نت مد تازه‌ای را جهت ایجاد نرم افزار های کاربر دی ارائه می‌دهد که در آنجا زبان های گوناگون می توانند در کنار هم قرار گیرند و با یکدیگر به همکاری بپردازند. این درست مـدل کوچک‌تری ست از همه فضای اینترنت بدانگونه که عوامل گوناگون میتوانند در سطوحی وسیع به همکاری اقدام کنند.

انعطاف پذیری سی شارپ:

سی شارپ زبانی است کاملا شی گرا بر پایه .NET Frameworkاین زبان مانند بسياري از زبانهای شی گرای دیگر از فایـل های کتابخانه ای Net. مصرف می نماید همچنین فقط بر روی سیسـتم علت Microsoft Windows XP SP2(یا بعد از آن) که .NET Frameworkبر روی آن نصب باشد اجرا می شود سی شارپ به کلی جهت دات نت طراحی شده به اضافه تولید پروژه های Console Programsدر تولید Windows Applicationهم زیاد قوی است سی شارپ بر پایه نظریه اولیه سی طراحی شده و همچنین خیلی ی از صفات خود را از C++ و Javaو Delphiبه ارث برده است ولی به گفته مایکروسافت بر پایه Cجهت رقابت با Javaو به سادگی VBطراحی شده است. در کل سی شارپ یک زبان مدرنیزه شی گرا است که در محیط Visual Studioخیلی قدرت یافته است .

مثالی از سی شارپ

تمام کدهای سی شارپ بر پایه کلاس ها تعریف میشوند برنامـه آسان سی شارپ این چنین است :

public class MyClass public MyClass() // implementation} }

پروگرام آسان ای که متنی را در خرجی چاپ می نماید چنین در سی شارپ نوشته می شود

hello.cs: public class Program public void Main() System.Console.WirteLine(“Hello , World);”

منبع اطلاعات در سی شارپ:

سی شارپ میتواند به خوب ی با Databaseها رابطه برقرار کرده آنها را ویرایش یا از آنها اطلاعات بگیرد این ویژگی که در Visual Studio .NETبه بهتر ی پشتیبانی شده کار را جهت فرد بسیار زیاد آسان کرده تا جایی که تنها با چند دستور آسان میتوان با منبع اطلاعات رابطه برقرار کرد. در این زبان از بانک اطلاعات به صورت Connectionlessمصرف می شود . به این شکل که کل بانک به داخـل یک Datasetبر روی حافظه اصلی کپی می شود پس استفاه می شود .اینروش به منظور کاهش ترافیک شبکه طراحی شده است.

فایلهای تولیدی در سی شارپ:

فایلهایی که بیشتر با کاربر سر و کار دارند عبارتند از : فایلهای با پسوند .Sln: این فایـل سطح بالای Solutionاست که برای هر برنامـه یک فایـل از این نوع موجود است . هر فایل Solutionیک یا چند فایـل پروژه را در خود دارد. فایلهای با پسوند .Csproj: این یک فایـل پروژه C# است .هر فایل پروژه یک یا چند فایل سورس دارد . فایل های سورس در یک پروژه باید به زبان برنامـه نویسی نوشته شود . فایلهای با پسوند Cs: این یک فایل سورس است کد برنامـه در این فایـل نوشته می شود و این فایل حاوی کدی است که ویژوال استودیو به صورت خود کار ایجاد می نماید . فایل Assemblyinfo.cs: این فایل سورس دیگر است با این فرق که می توان از این فایـل برای اضافه کردن موارد ی مثل اسم نویسنده و تاریخ نوشتن پروگرام و امثال آن به پروگرام استفاده می شود. فایـل .Ico: این آیکون پروگرام است .آیکونی که در اجرای پروگرام در نوار وظیفه قرار می گیرد.

وسائل های دیگر در سی شارپ:

سی شارپ نه تنها ویژه ساخت پروگرام DOSیا Windows Formاست بلکه میتوان با آن نرم افزار های فرد دی تری مانند Movie Collectionها را به صورت سفارشی کمپایل کرد حتی قدرت زیاد بالای این زبان در ساخت Screen Saverها بسیار زیاد زبان زد است که این نوعی مزیت نسبت به C++ یا دیگر پروگرام های پروگرام نویسی به شمار میرود ولی این زبان برای این کارهای آسان طراحی نشده است. از عبارت کارهایی که این زبان میتواند انجام دهد طراحی نرم افزار جهت SmartPhone,Pocket PC ,Windows CE, Linuxاست. همچنین این زبان برای طراحی وب وب سایت به زبان ASP.Netنیز به کار برده می شود . همچینین جهت کار با Registryو فایلها مناسبترین زبان است. در زمینه کار با بانکهای اطلاعاتی و APIها نیز بسیار زیاد قوی است.

No votes yet.
Please wait...دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک