نقد و نقد کارتون جالب Brave ( شجاع )

5 نقد و  نقد  کارتون جالب Brave ( شجاع )

دانلود انیمیشن رابین هود

شجاع : Brave

کارگردان : Mark Andrews،

نویسنده :Brenda Chapman ، Mark Andrews

صداپیشگان :

Kelly Macdonald … Merida

Billy Connolly … Fergus

Emma Thompson … Elinor

Julie Walters … The Witch

و…

نوع : کارتون – اکشن

درجه سنی : PG ( مناسب جهت افراد بالای ۷ سال )

زمان : ۹۳ دقیقه

یکی از ایرادات مستمر که به شرکت عظیم ” پیکسار ” وارد بوده این هست که ارزش چندانی به تهیه و تولید کارتون جالب جهت یک دختر ان نمی دهد. اما ۱این را هم می بایست در نظر گرفت که شرکت پیکسار از بدو تاسیس تا به امروز تقریباً تمام افرادی که در آن مشغول به کار می باشند را مردان تشکیل می دهند فکر می کنم فقط تعداد کمی از خانمها باشند که آن در پُست های نه چندان با اهمیت در این شرکت مشغول به کار باشند! در مجموع به نظر می رسد که پیکسار علاقه ی خاصی به تهیه و تولید کارتون جالب های دخمل انه نداشته سابقه اش هم کاملاً گویای این حقیقت است. اما هم اکنون که پیکسار زیر مجموعه شرکت ” والت دیزنی ” شده ( شرکت دیزنی مالک بیش از نیمی از سهام پیکسار است ) ظاهراً فشارهای دیزنی بر روی آنها اثر کرده و اینبار اثری زنانه را روانه سینما کرده اند. خوشبختانه برخلاف پیکسار شرکت والت دیزنی تا به امروز کارتون جالب های یک دختر انه بسياري را تولید و ساخته که بسياري از آنها جزو به یاد ماندنی ترین کارتون های تاریخ سینما به حساب می آیند به نظر می رسد هم اکنون نوبت شرکت پیکسار هست که در این بخش خودی نشان دهد.
1 نقد و  نقد  کارتون جالب Brave ( شجاع )
در قرن دهم میلادی در کشور اسکاتلند ، پادشاهی به نام فرگوس ( بیلی کانلی ) و همسرش ملکه الینور ( اِما تامپسون ) زندگی بهتر و خوشی را طی می کنند. پادشاه و ملکه همين طور یک دختر ی به نام مریدا ( کلی مک دونالد ) دارند که در حال تربیت او جهت اداره کشور در آینده هستند . اما مریدا برخلاف آموزه های مادرش، اعتقادی به رفتارهای سلطنتی رسمی ندارد و بجایش رفیق دارد تا تیراندازی و سوارکاری را بیاموزد! همین اختلافات سبب می شود تا رابطه مریدا با خانواده اش دچار فراز و نشیب های زیادی شود. ولی مساله اصلی زمانی به سراغ مریدا می آید که خانواده اش تصمیم می گیرند او را به ازدواج مردی درآورند اما مریدا با زیرکی به آن مرد می گوید که در خاندان آنها اکثرا ٌ ً افراد را از همان زمان کودکی برای نیز نشان می کنند و همسرداری های خارج از این چارچوب رایج نیست!۲

بعد از این ماجرا و بگو مگوهایی که بین مریدا و مادرش بالا می گیرد، مریدا با عصبانیت از قصر خارج می شود در راه با حباب های آبی رنگی مواجه می شود که او را به سمت کلبه جادوگر هدایت می کنند. مریدا بعد از آشنایی با جادوگر از او می خواهد تا سحری انجام دهد تا مادرش تا این میزان به او و کارهایش خرده نگیرد ولی در عوض این جادوگر ملکه را تبدیل به خرسی سیاه می نماید ، آن هم خرسی که اهالی منطقه به محض دیدنش او را از پای در می آورند! حال مریدا می بایست مشکلی را که بوجود آورده حل نماید و…
2 نقد و  نقد  کارتون جالب Brave ( شجاع )
شرکت پیکسار البته اگر چه بعد از مدتها تصمیم گرفته انیمیشن زیبا دختر انه را روانه سینماها نماید اما حتی در تولید و ساخت « شجاع/ Brave » هم سعی کرده تا فرد اصلی جریان که یک دختر است را مفرق با دختر های اکثرا ٌ ً لوس شرکت دیزنی خلق نماید ! مریدا به عنوان فرد اصلی جریان دختر ی است که برخلاف افرادی مانند ” سیندرلا ” علاقه ای به جذاب بودن ندارد در مجموع خوشش نمی آید که نه دیدنی باشد نه مردی به پر پایش بپیچد! بجایش او طرفدار هست تا مثل قهرمانان تیراندازی با کمان را بیاموزد و یک سوارکار پیشرفته شود. پیکسار حتی در خلق این فرد طعنه های خاصی به پرنسس های والت دیزنی می زند زمان ی که مادر مریدا به او آداب رسوم رفتار سلطنتی را شرح می دهد، با بی میلی فقط گوش می دهد پس با تکان دادن سر به جهان ی خودش باز می گردد؛ گویی که این نوع رفتار اصلاً برای ش خیلی مهم نیست او رفیق دارد راه خود را پیش بگیرد.
3 نقد و  نقد  کارتون جالب Brave ( شجاع )
« شجاع » اما جدای از تمام فرق هایی که با انیمیشن های رایج دختر انه دارد، در اصل یک جریان مادر دختر ی است که به بهتر ی نوشته شده ۳و تا انتها فیلم جذاب هم به خوب ی روایت می شود. مریدا که مادرش تبدیل به خرس شده، تنها ۲ روز فرصت دارد تا این طلسم را خنثی نماید وگرنه مادرش جهت همیشه تبدیل به خرس خواهد شد! در این راه افراد منطقه هم که دل خوشی از این نوع خرس ندارند سعی می کنند تا او را نابود کنند اما مریدا هربار با دلاوری هایش مانع از انجام اینکار می شود تا بدین سان مادرش از اینکه تابحال پی به استعدادهای پنهانی دخمل ش نبرده شرمسار شود. ولی جهت اینکه توازن برقرار شود در بخشی از جریان هم مادر مریدا مانع از آسیب رسیدن به دخمل ش می شود تا تماشچنانچه با تمام وجود لذت رابطه صمیمیت مادر دختر را در انیمیشن پیکساری حس نماید . در کل می توانم بگویم که پیکسار به مانند همـواره در نگارش فیلم دیدنی نامـه تذکر مخصوص ای به ذائقه مخاطب خودش داشته در اینجا جریان « شجاع » را دقیقاً مطابق میل قشر مونث جامعه به نگارش درآورده فکر نمی کنم دختر ی باشد که از تماشای « شجاع » لذت نبرد.

اما جهت من توجه به جزییات تکنیکی کارتون جالب « شجاع » بیش از جریان جذابیت دارد چراکه در آن وسواس بسياري به کار رفته است. قطعه های موسیقی اسکاتلندی به کار رفته در این کارتون جالب چنان گوش نواز دل نشین هستند که تماشچنانچه را مدهوش می کنند. قشنگ ترین این آهنگ ها زمانی به گوش می رسد که جولی فولیس در حال آواز خوانی بر روی به احتمال زیاد ت مکانی اسکاتلندی است که پیشنهاد می کنم حتمـا به آن گوش دهید.

« شجاع » از لحاظ گرافیکی هم مانند کارتون جالب های پیکسار، چشم نواز است. زیبا ترین افکت های گرافیکی را می توانید در موهای پریشان مریدا مشاهده بکنید که موج های آن به زیبا یی به رقص در می آیند. همچنین محیط جنگل به کار رفته در این انیمیشن خیلی زیبا است رنگ بندی های تیره جنگل هم در با کیفیت ترین حالت ممکن قرار دارد. اما احتمال دارد بتوان مهم ترین ایراد فیلم دیدنی ۴ را مربوط به چهره مریدا دانست که جزییات بسياري در آن به چشـم نمی خورد. جذاب اینجاست که صورت مریدا به عنوان شخصیت اصلی جریان در مقایسه با فرد های منفی از ظرافت های به مراتب کمتری بهره برده است. شما به راحتی می توانید انواع چین و چروک ها را در صورت فرد های بد جریان مشاهده بکنید ولی در مورد مریدا این جزییات اصلا به چشـم نمی خورد.
4 نقد و  نقد  کارتون جالب Brave ( شجاع )
صداپیشگان کارتون جالب « شجاع » کار را به بهتر ی انجام داده اند. ولوم کلی مک دونالد در نقش مریدای جسور کاملاً جا افتاده قابل باور است. همين طور ولوم اِما تامپسون در نقش ملکه الینور که همیشه نپرهزینه مریدا است ، مثل همـواره عالی بوده. صوت بیلی کانلی پیشکسوت نیز در نقش فرگوس مثل همـواره بی نقص است . بیلی کانلی همیشه انتخاب مطمئنی برای صداپیشگی بوده است.

در کل می توان گفت کارتون جالب « شجاع » اثری زیبا مانند اکثر تولید و ساخته های شرکت پیکسار است. پیام مهم این کارتون جالب که قصد دارد به مخاطبش ارائه دهد این است که همـواره یکدیگر را رفیق داشته باشید و اگر هم روزی با یکدیگر اختلاف پیدا کردید ، هرگز این را به حساب دشمنی نگذارید. این از پیام اخلاقی!

No votes yet.
Please wait...دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک