نقد نقد فیلم جذاب The Witch (ساحره)

mv5bnzcxmtkyodq2mf5bml5banbnxkftztgwnzkznza1nze. v1 sy1000 cr006751000 al  نقد  نقد  فیلم جذاب The Witch (ساحره)

دانلود سریال خارجی

The Witch (ساحره) —-لحظه ای و فوری ه ۲۰۱۶— ترسناک، معمالی —۹۲ دقیقه R

کارگردان: Robert Eggers

نویسندگان : Robert Eggers

بازیپرهزینه : Anya Taylor-Joy, Ralph Ineson, Kate Dickie

خلاصه جریان : کوچکترین فرزند یک خانواده هفت نفری ناپدید می شود و جستجو برای پیدا کردن وی شروع می شود. جستجور و ظن از یک دختر بزرگ خانواده شروع می شود که شاهد دزدیده شدن بچه بوده

جهت ان بیشاپ (The Verge) نمره ۹ از ۱۰

اگر قرار باشد فیلم زیبا های ترس ناک به موضوعات ریشه ای بپردازند ، پس می توانیم بگوییم در ۱۵ سال اخیر ترس های مدرن به طور عمده ای بر این عرصه غالب شده اند. تکنولوژی که این روزها به عنوان علت ی دلهره و ترس زا به کار برده می شود یا فیلم زیبا های وحشتناکی که در مورد خشم بیم غربی ها از حملات و تلاش های ناقص تروریست ها تهیه و تولید می شود. اما نوع دیگری از ژانر ترس ناک در حال شکوفا شدن هست که به دلهره و ترس های غریزی یا حتی مذهبی می پردازد : شبیه فیلم دیدنی های “احضار The Conjuring” و “بابادوک The Babadook ” . چنانچه فیلـم اول “رابرت اگرز” را مثال خوب ی برای این گونه محسوب کنیم می توان گفت این نوع فیلم دیدنی ها در حال مسلط شدن بر ژانر ترس و نگرانی ناک می باشند .

این روند را می توان بازگشتی به سبک آثار دهه ۱۹۶۰ و ۷۰ نامید، آن وقت که “شیطان” نقش مهم را در فیلم جالب های مشهور “بچه رزماری” “جن گیر” به عهده داشت. این فیلم جذاب ها فقط نمایشی از خون نبودند بلکه تاثیری زیاد داشتند و اعتقادات مذهبی مردم را نشانه گرفته بودند مخاطبان با چشم انی بهت زده شوکه شده سالن سینما را ترک می کردند.

“ساحره” که از موعظه های منحرف شده اواسط قرن بهره می برد ، جریان خانواده ی طرد شده ای را بیان می نماید که با شبهه و جادوگری احاطه شده اند. ساحره فیلم زیبا ی است که شما را متقاعد می نماید شیطان امری ابه احتمال زیاد لی نیست بلکه کاملا قطعی است.

فیلم جالب در انگلستان جدید اتفاق می افتد حدود سال ۱۶۳۰ – ده ها سال قبل از این که جادوگر بدنام زوج “ویلیام” و “کاترین” را ( بازیگـران سابق “بازی تاج و تخت” رالف اینسون کیت دیکی ) محک بزند و این زوج به علت گناه نامعلومی از شهرشان رانده شوند . تمام چیزی که ما می دانیم این است که ویلیام کمی در اعتقاداتش پایبند بوده با همسرش مجبور شده اند که زندگی را با پنج فرزندشان دوباره از نو بسازند. با تمام این شرایط زندگی شرافتمندانه ای دارند. تا این که کوچکترین فرزندشان ناپدید می شود. بزرگترین دخمل شان “تاماسین” (با بازی آنیا تیلور-جوی ) دزدیدن بچه توسط یک جادوگر در نزدیکی یک جنگل شبح وار شاهد ماجرا بوده است. به محض این که فاجعه رخ می دهد خانواده به جستجو مشغول از “تاماسین” شروع می کنند.

جایی که بیشتر فیلم جالب ها ریتم را نماید می کنند تا مخاطبان بتوانند خود را با محیط وفق دهند “اِگرز” دقیقا بر خلاف جهت حرکت می نماید اثرش را فورا به سمت غوطه وری تمام کمال می برد. ویلیام خانواده اش با لهجه غلیط یورکشایر ( نام ایالتی در شمال انگلستان ) حرف می کنند که پر از ساختار زبانی قدیمی و کهنه است . فیلـم ساز می گوید وقتی که مشغول نوشتن فیلم جذاب نامـه بوده است به یاد شکسپیر افتاده است ، و حتی در نوشتن دیالوگ ها از نامـه های نوشته شده در آن زمان استفاده کرده است که در فیلم دیدنی واضح است. لباس های پاره پاره و آوارگی شان نشان می دهد خانواده مجبور است با این قضایا کنار بیاید، که این به فیلم دیدنی “ساحره” حس واقعی بودن خاصی می دهد. ما به سری ی حقیقی از تاریخ می نگریم که شبیه فیلـم “درخشش” به نظر می آید. سال پیش که جهت بار اول فیلـم را در جشنواره “ساندنس” دیدم کمی با زبانش مساله داشتم. ابه احتمال زیاد ل نمی دهم که فیلـم در راه اکرانش دستخوش تغییراتی شود ، اما وقتی که اخیرا دوباره آن را تماشا کردم همه آن ملاحظات اولیه کاملا از بین رفت؛ دوربین محرک آن جیغ های مستمر فیلم زیبا فضای وحشتناک هیجان انگیزی خلق می نماید که بیننده امکان ندارد در آن فضا قرار نگیرد . نحوه فیلـم سازی “اِگرز” جسورانه، با اعتماد به نفس بی نهایت صبورانه است که بیننده را در جهان ی اغواکننده خویش رها می نماید … جهان یی با زیبا یی بی حاصل .

با وجود این که “اِگرز” زیبا یی های فنی قابل انتظار اثرش را به رخ می کشد “ساحره” فیلم زیبا بازیگـران است که شش بازیگر در عمده زمان فیلم جذاب حضـور دارند. “الی گرینگر” و “لوکاس داوسون” برادر خواهر کوچکتر تاماسین گاهي وقتها آزار دهنده و برخي وحشت زده به نظر می رسندبه ویژه وقتی که رابطه را با بز مرموز به نام “بلک فیلیپس” گسترش می دهند. “هاروی سکریمشا” برادر کوچکتر تاماسین، خونگرم معتقد است و به خاطر کمک به خواهرش حاضر است هر کاری نماید حتی اگر به زیان خودش تمام شود . اما این تاماسین است که فیلم جذاب حولش می چرخد، آنیا تیلور- جوی تازه کار خوب بازی می نماید . او در قالب تاماسین است؛ دختر ی جوان مستقل در عصری که چیزی به نام استقلال زنان وجود ندارد سعی در کشف ماهیت داخلی خویش دارد، آسیب پذیر و لجوج است زود از کوره در می رود.

این فیلم جذاب وارونگی مدرن فرمول خوب فیلم دیدنی های دهه هفتاد است که “اِگرز” تحت تاثیر آن هاست : بله ممکن است شیطان کاملا واقعی باشد ولی چیزی که مایه ی ترس است شیطان داخـل قلب خودمان است . چیزهای وحشتناک بسياري در جهان ی سیاه فانتزی گونه این فیلم جذاب رخ می دهد، ولی نسبتا در هر پارت از فیلـم این گونه نیست چون شیطان برای پیچاندن جریان وارد شده است. در عوض بیشتر اوقات این اتفاقات نتیجه شکست های خود آدم است به علت غرور ، پیروی از اعتقادات تعصب آمیز روی آوردن به ترس و نگرانی عوام فریبی در اوقاتی که رحم دلسوزی بیشتر کارساز است. “اگرز” داستان فیلم جذاب ش را از دل رسم های قدیمی افسانه ها بیرون آورده است اما چیزی که در این جریان کوتاه به آن دست یافته است تکان دهنده و حیاتی است. “ساحره” جریان خانواده ای است که سعی در جداکردن خود از اجتماع دارد و زمانی که آن حفره ها (اشاره به استرس های آدم ) سر باز کنند جهان ی بی رحم بیرون، تاریکی خود را نشان می دهد.

No votes yet.
Please wait...دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک