مزایای تلگرام بر واتس اپ (و وایبر) و معایب آن

مزیت های خیلی ، تلگرام را از واتس اپ (و وایبر) متمایز می نماید اما در صورت استفاده از آن برای تشکیل گروه های مجازی، باید از معایب آن نیز اطلاع داشت.
284447 yXDQzOWh مزایای تلگرام بر واتس اپ (و وایبر) و معایب آن
تلگرام فارسی

تلگرام فارسی,دانلود تلگرام,حذف اکانت تلگرام

تلگرام (مانند وایبر) قرار است همیشه رایگان باشد ولی واتس اپ رسما فقط یکسال رایگان است هرچند شاید در عمل بعد از یک سال سرویس آن قطع نشود (تعرفه تمدید سالانه واتس اپ ناچیز (یک دلار) است اما به خاطر این که این پرداخت “از نظر فنی” جهت گاهي به ویژه از داخـل کشور ایران دشوار است، این تمدید کمتر رخ خواهد داد.) ابه احتمال زیاد ل می رود با وجود رقیب های ، واتس اپ سرویس های معمول خود را همـواره رایگان عرضه نماید .

سرعت تلگرام بسیار زیاد بیشتر از وایبر و واتس اپ است. این را بایستی در ارسال فایل اختصاصی تست نمود نه در ارسال فایل دوباره تکرار ی. در فایـل تکرار ی ارسال در مقایسه با واتس اپ با سرعت یکسان انجام می شود ولی در ارسال فایـل اختصاصی در دریافت به هر حال تلگرام سریع تر از واتس اپ است. (وایبر در این مقایسه اهمیت ارزشمند ی ندارد)

در تلگرام فرمت های زیادتری (ظاهرا تمام نوع فایل) قابل ارسال است (برای مثال pdf که در وایبر واتساپ قابل ارسال نیست) ، وایبر در این زمینه زیاد ناتوان و واتس اپ خیلی کم توان است.

هر فایـل قابل ارسال با تلگرام تا “یک گیگا بایت” می تواند باشد. (در وایبر برحسب نسخه دستگاه فرق هایی وجود دارد ولی در میزان چند مگابایت است) (جهت مقایسه در نظر داشته باشید که میزان اکثر اندازه فایل قابل ارسال با سرویس های رایج ای میل، تنها بیست مگابایت است)

در تلگرام واتس اپ محدودیتی جهت تعداد حروف متن ارسالی وجود ندارد ولی در وایبر امکان ارسال متون بیش از ۱۰۰۰ کاراکتر وجود ندارد. (در تلگرام متن به هر میزان که زیاد باشد، بوسیله پروگرام به صورت بخش های جدا از هم اما پی در پی ارسال می شود و نوشته ی افراد دیگر در بین متن زیاد شما قرار نمی گیرد)

تعداد اعضا در گروه تلگرام تا ۲۰۰ نفر میسر است. (در وایبر واتس اپ این تعداد ۱۰۰ است؛ با مصرف از باگی که در تلگرام وجود دارد می توان تعداد افراد حاضر در گروه را به بیش از یکصد نفر نیز ارتقا داد!)

در تلگرام امکان reply کردن یک پیام معین در گروه وجود دارد تا جواب ها با یکدیگر تدرون پیدا نکنند. به این ترتیب که در این حالت جواب شما در گروه به نحوی درج می شود که معین است که این جواب به کدام پیام بوده است. (همچنین با لمس این پاسخ، بر می گردید به متن مورد اشاره)

در تلگرام امکان مصرف از هشتگ # امکان آرشیو کردن پیام های گزینش ی و نیز امکان broadcasting وجود دارد.

در تلگرام می توان با مصرف از @ شخص را در گروه متوجه پیام اختصاصی کرد.

در تلگرام افراد حاضر در گروه اگر شماره های یکدیگر را روی گوشی ذخیره نداشته باشند قادر به مشاهده شماره تلفن یکدیگر نیستند و این مساله برای کشورهای عقب افتاده (و در هر کشوری در گروه هایی که آدم های عقب افتاده را در خود دارند) که گاه خانم ها مورد مزاحمت بعضی آقایان قرار می گیرند خیلی ارزشمند است به این ترتیب که شخصی که مورد مزاحمت قرار گرفته می تواند با بلاک کردن شخص مزاحم امکان ارتباط را از وی بگیرد در حالی که در نرم افزار های وایبر و واتس اپ به قابل مشاهده بودن شماره ارتباط ها، بلاک کردن تنها امکان مزاحمت از طریق همان پروگرام را از بین می برد وبقیه راه های ارتباط وجود دارد.

و چند مزیت دیگر ….

یک اشکال بزرگ ولی قابل رفع تلگرام این است که فعلا رواج کمتری دارد. (و تجربه نشان می دهد که برخي به این بهانه که به اندازه کافی پروگرام این شکلی روی گوشیشان هست حال نصب کردن آن را ندارند! و گاهي گوشی ها قابلیت نصب وایبر واتس اپ را دارند اما قابلیت نصب تلگرام را نه؛ با این وجود این برنامـه با سرعت بسياري در حال گسترش است)

نکاتی هم هست که احتمالا در شرایطی مزیت در شرایطی عیب محسوب شود. برای مثال در تلگرام وقتی عضو نو ی را به گروه می افزایید، این عضو برخلاف وایبر واتس اپ قادر است مطالب قبلی را مشاهده نماید. (این نکته در گاهي موارد مانند حالتی که شخصی به غلط به گروه اضافه شده است یک عیب غیر قابل چشم پوشی محسوب می شود به این ترتیب که در وایبر (در نسخه های نو ) یا واتس اپ می توانید شخص را در نخستین فرصت حذف بکنید بدون آن که گفت گو مطالب قبلی را رویت نماید در تلگرام شخص برای لحظه هم که عضو شود تمام مطالب را از شروع تا زمان اخراج یا ترک بر روی گوشی یا تبلت خواهد داشت این اشکال توام با این ویژگی که هر عضو غیر آدم ین می تواند فردی را اضافه نماید می تواند به اشکال بزرگی تبدیل می شود) ظاهرا در ورژن های جدید تلگرام این اشکال (مشاهده مطالب قبلی) رفع شده است.

همين طور قادر است مانند وایبر و برخلاف واتس اپ اشخاص جدید ی را به گروه اضافه نماید . (اما در تلگرام، مانند واتس اپ نسخه ی وایبر (بر خلاف نسخه های گذشته وایبر)، آدم ین قادر به حذف عضو است .)

وایبر در ورژن های به روز شده خود اجازه می دهد که آدم ین، شخص یا اشویِژگزینشه دیگری را به عنوان آدم ین اضافه نماید که این جهت حالتی که یکی از آدم ین ها دسترسی را به دلیل برنامـه ی یا سخت افزاری یا عدم حضـور از دست دهد مفید است اما اشکالی که وجود دارد این است که در گروه های از پیش تشکیل شده ی وایبر، وایبر قادر به تشخیص ایجاد کننده گروه نیست و به هر شخصی که اولین بار اقدام نماید اجازه می دهد که نقش آدم ین را داشته باشد!

از کمبودهای نسخه های قبلی تلگرام نداشتن امکان مکالمه رایگان بود که مدتیست با ارائه برنامـه کالگرام این کمبود رفع شده است. (امکان مکالمه ویدیویی از مدتی پیش در وایبر و اخیرا در واتس اپ وجود دارد، متاسفانه برنامـه وایبر در ایران دچار اختلال است و همـواره قابل مصرف نیست)

یک نرم افزار مشابه، برای افرادی که اینترنتشان فیلتر نیست، مسنجر فیس بوک (با امکان مکالمه ایجاد گروه و دسترسی به مسیج ها و فرندهای فیس بوک) است که اخیرا مصرف از آن در حال گسترش است همچنین نرم افزار لاین در تلاش است که با رابطه به زبان های مکانی با کاربر ان در بین آن ها محبوبیت خود را افزایش دهد. در آینده درمورد این دو پروگرام خواهم نوشت.

No votes yet.
Please wait...



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک