PHP تاریخچه

%name PHP تاریخچه

آموزش php مقدماتی

ریشه PHP به سال ۱۹۹۵ میلادی بر می گردد وقتی که یک پروگرام نویس مستقل به نام راسموس لردورف (Rasmus Lerdorf)، اسکریپتی را به زبان Perl/CGI نوشت که بوسیله آن توانست دریابد چه تعداد بازدید کننده در حال خواندن رزومه آنلاینش می باشند . اسکریپت وی دو کار را انجام میداد: اطلاعات کاربر ان را ثبت می کرد و تعداد بازدید کننده ها را در صفحه نمایش می داد. همان گونه که امروزه می دانیم، به آنکه وب در آن تکنولوژی جوانی محسوب می شد، وسائل هایی نظیر این، در آن زمان وجود نداشتند و در نتیجه کاربر ان زیاد ی از طریق پست الکترونیکی از لردورف در خواست کردند تا اسکریپت خود را در اختیار آنها قرار دهد. در نتیجه لردورف شروع به ارسال وسائل خود برای آنها کرد نام آن را PHP یا صفحه شخصی نامید (Personal Home Page).

شهرت موفق یت وسائل PHP، لردورف را مجبور می کرد تا گسترش این زبان را ادامه دهد. ممکن است اولین تغییراتی که بعنوان اولین ویژگی نو در این زبان صورت گرفت، تبدیل داده های وارد شده از طریق فرم HTML به متغیرهای سمبولیک بود که کار انتقال به سیستم های دیگر را آسان تر می کرد. جهت انجام اینکار، لردورف تصمیم گرفت تا بجای استفاده از Perl، از زبان C مصرف نماید . اوج تغییرات در این زبان، در نوامبر سال ۱۹۹۷ میلادی اتفاق افتاد که همراه با نگارش ورژن PHP 2.0 یا مفسر فرم بود (PHP/FI). بیشتر شدن شهرت این زبان برنامه نویسی، سبب شد تا برنامه نویسان بسياري از همه جهان ، در گسترش PHP ارائه ورژن ۲.۰ مجموعه کنند.

ورژن جدید PHP بسیار زیاد معروف شد یک هسته از پروگرام نویسان بسیار زیاد زود به لردورف ملحق شدند. آنها با در نظر گیری مفهوم ها بنیادین این زبان که حاوی پیاده سازی مستقیم کدهای PHP در کدهای HTML بود، موتور پردازشگر این زبان برنامه نویسی را از نو نوشتند که منجر به تولدی نو ی از PHP به نام PHP 3.0 شد. حوالی سال ۱۹۹۸، نسخه ۳.۰ روانه بازار شد و بیش از ۵۰.۰۰۰ کاربر در حال مصرف از PHP بودند تا صفحات سایت را ارتقای دهند.

ظرف دو سال، گسترش این زبان با گامهای بلندی در حال انجام بود بطوریکه صدها تابع به این زبان اضافه شدند تعداد کابران هم در حال فزونی بود. اویل سال ۱۹۹۹ میلادی، Netcraft، شرکـت ی در خصوص تحلیل و ارزیابی های آمارهای اینترنتی، گزارش داد که حداقل میلیون فرد در اینترنت، در حال مصرف از PHP هستند که همین آمار منجر شد تا این زبان بعنوان یکی از معروف ترین زبانهای اسکریپت نویسی در جهان شناخته شود. شهرت PHP حتی از سطح توقع پروگرام نویسان آن فراتر رفت بطوریکه بزودی معین شد که فرد ان تمایل دارند تا از PHP جهت قدرت دهی بیشتر به نرم افزار هایشان استفاده کنند. دو برنامه نویس اصلی PHP به نامهای زیو سوراسکی (Zeev Suraski) اندی گاتمنز (Andi Gutmans)، در پی آن بودند تا در مورد آنکه چطور PHP کار می نماید اندیشه مجدد صورت گیرد. اوج این ماجرا زمانی صورت گرفت که پردازشگر PHP از نو نوشته شد و نام آن موتور اسکریپت Zend نام گرفت. نتیجه این کار، در ورژن ۴ بیرون داده شد.

توجه : علاوه بر آنکه سوراسکی گاتمنز، رهبر ان اصلی گسترش موتور Zend هستند و همين طور نقش اصلی را در هدایت پیشرفت کلی زبان PHP داشته اند، آنها همين طور موسسین شرکـت زند تکنولوژی می باشند
(http: مجموعه زند اصلی ترین ارائه دهنده کالاها و خدمات برنامه نویسی، انتشار و نرم افزار های مدیریتی تحت PHP است. از وب سایت آنها دیدن بکنید تا با خدمات آنها بیشتر آشنا شوید و همچنین سایت آنها منابعی بسياري در خصوص روش دارد.

No votes yet.
Please wait...دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک