۱۴ نکته برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد

ra4 4376 14 نکته برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد

ارزو

پروگرام ریزی برای کنکور، مثل تمام فرآیندهای تحصیلی نیازمند نگاه دقیق است اما نکته با اهمیت این است که قبل از اینکه ما برنامـه ای دقیق جهت تحقيق داشته باشیم، نیازمند این هستیم که شرایطی جهت مان آماده شود؛ به مفهوم شما زمانی می توانید یک پروگرام خوب برای کنکور داشته باشید که مقدمات آن را فراهم کرده باشید.
ابتدا خوبتر است بدانید با تذکر به اصل فرق های فردی، هر کس ویژگی مربوط به خود را دارد نمی توان برنامـه ثابتی برای تمام نوشت گفت همگی اینطور عمل کنند تا موفق شوند. این فرق های آدم هاست که باعث شده مسیر خوب یت جهت تمام یکسان نباشد.
هر فردی ویژگیها خود را خوبتر می شناسد و با مهارت ها، توانایی ها، نقاط قوت ضعف خود بیشتر آشناست و با شناختی که از اصول پروگرام ریزی صحیح به دست می آورد، می تواند پروگرام ای متناسب با خصوصیات ی خودش تنظیم نماید . جهت مثال شما این آبرخي را نسبت به خود دارید که شب ها بهتر درس می خوانید یا صبح ها؛ پس با توجه به این خصوصیات پروگرام ریزی مفرق خواهد بود.
در این مطلب، اصول مربوط به برنامـه ریزی صحیح را معرفی می کنیم تا به معرفت کافی در این زمینه برسید؛ اما این نکته قابل توجه است که اگر عزم و همت عمل به این پروگرام ریزی ها نباشد، برنامـه شما فقط در میزان نوشته باقی خواهد ماند.
۱۴ نکته جهت خوب یت در کنکور کارشناسی ارشد
۱- قبل از هر چیزی اهداف را روشن بکنید
فرد هدفمند و موفق کسی است که برای روزها، هفته ها و ماه های پروگرام ریزی نماید . برای شروع می بایست اهداف را به دو گروه بلندمدت کوتاه مدت تقسیم کرد؛ مثلا: هدف بلندمدت، فراگیری کل منابع کنکور؛ هدف کوتاه مدت: بررسي چند فصل در این ماه. دقت داشته باشید اهداف کوتاه مدت جدا از بلندمدت نیست. در اصل هدف کوتاه مدت جزیی از بلندمدت است. این وهله قدم خیلی مهمی است چون انگیزه بسياري در این مسیر به شما می دهد.
۲- اهداف تان را زمان بندی بکنید
اینکه برای کدام درس چقدر وقت نیاز دارید را معین بکنید . (با توجه به آسان و سخت بودن منابع اینکه هر درس چه ضریبی در کنکور رشته مورد علاقه شما دارد.) فرصت هایی را که نیاز دارید تا صرف تحقق اهداف برنامـه تان شود، معین بکنید تا در نهایت معلوم شود چقدر وقت در روزانه یا هفته باید به آن مورد اختصاص دهید. به عنوان مثال اگر قرار باشد کتاب ۲۰۰ صفحه ای در طول یک ماه خوانده شود ضروری است حداقل روزی ۱۱ صفحه از کتاب بررسي شود و این حداقل نیاز به ساعت وقت دارد.
۳- اهداف را اولویت بندی بکنید
کارهایی که می خواهید انجام دهید، برحسب اولویت ها میزان اضطرار و ارزش شان طبقه بندی بکنید . بهتریـن وقت ها و اوقات را جهت مهمترین کارها قرار دهید. در این صورت، چنانچه کم داشته باشید و یا به هر دلیل نتوانید به تمام اهداف کارهای تان برسید، مطمئن هستید که اهداف پروگرام های مهم را انجام خواهید داد.
۴- برنامـه تان را متناسب با توانمندی هایتان تنظیم بکنید
پروگرام می بایست در میزان توان تان باشد، پس می بایست مطابق طاقت و توان جسمی روحی تان برنامـه را طرح ریزی و اجرا بکنید از میزان تعادل خارج نشوید. پروگرام هایتان را باید بین مطالعه، تفریح، عبادت، خرید، ورزش … تقسیم بکنید .
به مفهوم هر کدام در وقت خود بایستی باشد و حذف آنها در این دوره کار غلط ی است. تک بُعدی عمل نکنید. چنانچه خواببعضی هستید حتمـا در این مدت حداقل چند بار به خانواده سر بزنید در صورتی که امکان نداشت، روزانه یا یک روز در بین ارتباط تلفنی را با آنها حفظ بکنید . زمانی را برای استراحت، خرید یا دیدن فیلم جذاب های آرام بخش و امیدبخش تعیین بکنید . یادتان باشد حذف یکی از موارد مورد نیاز و تک بُعدی عمل کردن باعث می شود اواسط یا اواخر راه که زمان طلایی درس خواندن تان است باید نتیجه را دریافت بکنید ناگهان مأیوس ناامید خسته خواهید شد و از ادامه مسیر غافل می شوید.
۵- استعداد درخشان تان را دریابید
در سال ۱۳۸۵ وزارت علوم، در آیین نامـه استعدادهای درخشان قانونی را تصویب کرد که به سبب آن هر دانشگاهي می تواند از بین رتبه های برتر در دوره های کارشناسی و با توجه به معدل کل، افراد را بدون کنکور وارد دوره کارشناسی اافزایش نماید . (چنانچه جزو معدل های بالای کلاس تان هستید، می توانید این موضوع را پیگیری بکنید .)
۶- لیست منابع را تهیه و تولید بکنید
منابع کارشناسی ارشد، اکثرا تغییر می نماید مثل کارشناسی همیشه ثابت نیست. اما مواد امتحانی (منابع کتبی که مربوط به مواد امتحانی است)، قبلا تصویب شده اکثرا ثابت می باشند . تهیه و تولید لیست دقیق منابع کارشناسی اافزایش با توجه به رشته تان زیاد ارزش دارد.
۷- موارد سال قبل را بخوانید
به احتمال زیاد پرسشها کنکور سال های قبل را تهیه و تولید بکنید در دوره های مرور که در پروگرام تان دارید آنها را بخوانید. تعدادی از موارد مانند سال های قبل خواهد بود و اینکه معین می شود کدام فصل ها مهمتر از فصل های دیگر است می توانید در برنامـه ریزی زمانی روی این فصل ها مانور بدهید.

۸- نگـران فراموش کردن نباشید
از آنجایی که منابع کارشناسی اافزایش حجیم هستند ، زیاد از افراد نگـران این مساله هستند که مطالبی را که بررسي می کنند فراموش شان شود و همین حس به آنها اضطراب و اضطراب می دهد؛ احساس ی که همآهنگ با واقعیت نیست مواجهه با آزمون های آزمایش ی خواهید دید که تمام مطالب در ذهن تان فراخوانی خواهد شد.
۹- با خوب شده ها حرف بزنید
شما می توانید از افرادی که تازه قبول شده اند و این وهله را با خوب یت پشت سر گذاشته اند یا اساتید در این رشته و یا مشاورین دانش کده به عنوان پشتیبان یاری بگیرید.
۱۰- مواظب تغییر رشته باشید
دوست ها عزیز شما می توانید بدون توجه به رشته ای که در دوره کارشناسی از آن فارغ التحصیل شده اید، رشته ای غیر ارتباط را جهت آزمون کارشناسی ابیشتر شدن گزینش بکنید اما به این نکات توجه بکنید :
* افراد در رشته ای که در دوره کارشناسی فارغ التحصیل مخ شوند در مقطع کارشناسی ابیشتر شدن خوب ترند و همين طور ابه احتمال زیاد ل قبولی آنها در کارشناسی ابیشتر شدن هم بیشتر است.
* افرادی که در رشته های غیرمرتبط قبول می شوند، نیاز به گذراندن دروس پیش نیاز دارند که می بایست جهت آن زمان و تعرفه زیادتری داشته باشند.
* با شرکت در رشته ای غیرمرتبط، دیگر نمی توانید از قبولی بدون کنکور کارشناسی ابیشتر شدن استفاده بکنید .
۱۱- درس های کمتری بردارید
اگر قصد دارید هم در کنکور کمپانی بکنید و هم دروس طول ترم را در دوره کارشناسی بگذرانید، می بایست سعی بکنید دروس کمتری را بردارید؛ ولی حواس تان باشد که در صورت قبولی در دانشکده درسی از دروس دانش کده باقی نمانده باشد که همین مسئله جهت تان دردسرساز شود.
۱۲- جهت تغذیه و سلامت ارزش قائل باشید
تغذیه درست و مناسب به ویژه در این ایام، ورزش کردن و تعریق، شنا و به کارگیریروش های ریلکسی شن می تواند باعث سرزندگی، شادابی و کاهش تنش شما شود.
۱۳- از اندازه داوطلبان نترسید
در مسیر تلاش جهت کسب علم، هیچ گاه ناامید نشوید انگیزه های خود را حفظ بکنید . دانشجویانی بوده اند که با بهانه های مختلف مانند «مساله است»، «من که قبول نمی شوم»، «من نمی توانم»، «حوصله تحقيق و درس خواندن ندارم» … متوقف شده اند. تعدادی از افراد همیشه سیاه لشگر هستند و تعداد خیلی مجموعه کننده ها نباید در انگیزه شما اثر بد بگذارد.
۱۴- انگیزه های خود را حفظ بکنید وتا رسیدن به اهداف از پا ننشینید
کنکور ارشد یک رقابت است خوب یت از آنِ افرادی است که به صورت اصولی، بیشترین تلاش زحمت را کشیده اند، در انتها فراموش نکنید قبول نشدن در کنکور ارشد، انتها زندگی نیست. شما می توانید دوباره شرکت بکنید . پروگرام سال قبل را مرور بکنید تا عیب های پروگرام روند پروگرام ریزی خود را کشف بکنید .

No votes yet.
Please wait...دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک