چگونه سیسـتم پرداخت آنلاین در سایت خود راه اندازی کنیم

%name چگونه  سیسـتم پرداخت آنلاین در سایت خود  راه اندازی کنیم

درگاه پرداخت خارجی

یکی از سؤالاتی که زیاد ‌ها از من می‌پرسند، این است که چطور سایتمان را جهت پرداخت آنلاین به بانک متصل کنیم؟

بد نیست توضیح در مورد این امکان بدهم:

۱- مواد ضروری !!

اولاً دقت بکنید که قبل از درخواست از بانک جهت اتصال به آن، باید شرایطی داشته باشید؛ از عبارت :

– نماد الکترونیکی (ENAMAD):

باید ابتدا جهت درخواست نماد اعتماد الکترونیکی یا ENAMAD از سایت enamad.ir اقدام بکنید . گرفتن همین نماد الکترونیکی به مفهومطی کردن ۳۱ خان!!! جهت مشاهده شرایط آن تنها نبعضی به PDF معیارها در این صفحه بیندازید:http://enamad.ir/Request.aspx

اما می‌توانید نماد م بگیرید که آن، می‌شود حدوداً ۷ خان!

اما طبق تجربه‌ای که ما در Sharja.ir داشتیم، آنقدر به سایت گیر می‌دهند که اعصاب آدم خرد می‌شود! مثال: نباید ابتدا پول بگیرید بعداً خدمات بدهید. باید همان لحظه خدمات ارائه شود. آدرس و تلفن محل کار در صفحه اول، جایی که معین می‌کنند باشد. تنها به برخي گیرهایی که طی دو ماه دادند هر بار بایستی ما رفع می‌کردیم و دوباره درخواست تحلیل می‌دادیم دقت بکنید :

— فرایند خرید مشاهده نگردید جهت خرید کارت شارژچگونه می توان از وب سایت اقدام کرد
— فرآیندخریدمی بایست به صورت آنلاین باشد به مفهومکاربر نباید منتظرایمیل شما بماند وهمان لحظه که سفارش داد می بایست تاییدیه ی شما رادر پنجره سایت شما ببیند نه درایمیل خودش.
— در شخصيت حقيقي سند ضميمه شده بايد بنام خودتان يا بنام پدر با مادر يا همسر باشد که در اينصورت صفحه اول دوم شناسنامه کسي که سند بنام اوست راضميمه کنيد وب سایت بارگذاری نشد.
— افزايش اعتبار از سايت حذف گردد می بایست برای خرید های کارت شارژجهت مثال ۲۰۰۰تومانی در همان ۲۰۰۰ تومان واریز به حساب می شود یا از طریق درگاه پرداخت می گردد کد دریافت می گردد
— چنانچه شما سری همکاری با ما را جهت کارهای بازاریابی قرار داده اید بایستی مجوز باشید وگرنه پارت همکاری با مارا حذف بکنید .
— ادرس فروشگاه بایستی کاملا مطابق اجاره نامه قید گردد تصویر ان کامل ارسال گردد نرخ ها معین است ولی وقت ی ثبت نام انجام می گیرد بایستی امکان خرید در سایت مشاهده گردد
— لطفا آرم نماد را در صفحه پروفایل شما و درخواست نمایندگی و ارتباط با ما قرار دهید

شما را نمی‌دانم اما من حالم از طی کردن این تمام وهله و گیر دادن‌ها به هم می‌خورد!

تذکر : به وبلاگ‌ها نماد الکترونیکی داده نمی‌شود.

– ثبت در وب سایت ساماندهی:

باید سایتتان در samandehi.ir ثبت شده باشد.

– بایستی جواز کسب داشته باشید و یا یک کمپانی ثبت شده باشید!

آپدیت : گاهي مشاغل مانند فروشگاه آنلاین افراد حقیقی می‌توانند بدون جواز کسب هم نماد بگیرند. ولی چنانچه می‌خواهید نماد حقوقی بگیرید بایستی جواز کسب داشته باشید.

بعد از طی کردن چند خان سایت ای.نماد تازه باید به سایت بانک مراجعه بکنید درخواست درگاه پرداخت اینترنتی بدهید که هر کدام شرایط ویِژگزینشه خود را دارند (مثلاً شرایط بانک سینا را اینجا ببینید) ولی چیزی که در تمام بانک‌ها الزامی است، یکی نماد الکترونیکی و یکی «اصل و كپي جواز كسب مجوز در خصوص فعالی ت در حال انجام» است. هم اکنون تصور بکنید مثلاً ما جهت فروش آزمایش ا بایستی از کجا جواز کسب و امثالهم بیاوریم!؟؟؟؟؟

(این را داخل پرانتز بگویم: من با یکی از بانک‌ها که ارتباط گرفتم، گفت شما ENAMAD را بگیرید، ما این جواز کسب را یک کاریش می‌کنیم! که همان ای.نماد هم یک جاهایی به گواهی ثبت شرکـت جواز کسب گیر می‌دهد)

بهتر ، شرکت ثبت می‌کنم!

ممکن است بگویید بهتر من می‌روم کمپانی ثبت می‌کنم. بله، اگر شما قصد دارید حقیقتاً مانند یک مجموعه کارتان را گسترش دهید، راهی جز این ندارید. اما اگر می‌خواهید مجموعه ثبت بکنید که به شما درگاه پرداخت الکترونیک بدهند، باید بدانید که ثبت شرکت همانا دردسرهای بعدی همانا. آنقدر مراحل آنقدر قوانین مقررات دارد که پشیمان خواهید شد. من چند ماه پیش برای ثبت شرکـت به اداره ثبت اسناد مراجعه کردم، شخصی که مسؤول این کار بود گفت: اگر می‌توانید کارهایتان را با کمی زحمت بیشتر، بدون ثبت مجموعه انجام دهید، پیشنهاد می‌کنم مجموعه ثبت نکنید. چون بحث مالیات امثالهم خودش مصیبتی است.

می‌توانم از شرکـت ثبت شده دیگران استفاده کنم؟

یک راه جهت دور زدن این مانع، این است که از کمپانی ثبت شده دیگران که خودشان پرداخت الکترونیک ندارند مصرف بکنید . گاهي از دوست ها بوده‌اند که از یک شرکت ثبت شده که آشنایشان بوده یک گواهی گرفته‌اند و از آن طریق اقدام کرده ‌اند که اما این هم دردسرهای ویِژگزینشه خودش را دارد. (تجربه من جهت زمانی بود که بانک‌ها ENAMAD نمی‌خواستند. الان این ای.نماد اعصاب خردکن است)

۲- مراحل اتصال وب سایت به درگاه بانک:

هم اکنون بعد از اینکه یکی دو ماه درگیر گرفتن ENAMAD تأییدیه بانک بودید، بانک به شما چند کد و نام کاربر ی و رمز رد شدن غیره می‌دهد. همين طور یا دو PDF که آموزش اتصال درگاه شما به درگاه بانک است نیز به شما پست الکترونیکی می‌شود.

روال کار جهت پروگرام ‌نویسانی که تخصص کافی نداشته باشند، تقریباً غیرممکن است . ولی اگر تخصص کافی داشته باشید در عرض چند ساعت می‌توانید سایت را به بانک متصل بکنید . تقریباً روال تمام بانک‌ها به یک صورت است. اما گاهي بانک‌ها انصافاً راحت‌تر قشنگ ‌تر کار کرده ‌اند برخی، آنقدر پیچانده‌اند که خودشان هم متوجه نمی‌شوند باید چه کار کرد.

قطعا ً شماره ارتباط برنامه ‌نویس یا مسؤول تراکنش‌های اینترنتی بانک را بگیرید و به طور مستقیم با آن‌ها حرف بکنید . من در مورد این چند بانکی که قصد اتصال به آن‌ها داشتیم، از برخورد آموزش ی‌های آن‌ها بسیار زیاد خیلی راضی بودم و ً لذت بردم.

به هر حال، روال کلی به صورت زیر است: (من در آزمون مهندسی پروگرام به دانشجویانم این مسأله را داده بودم و خواسته بودم که دیاگرام‌های آن‌را رسم کنند)

– هر سایتی که درخواست سرویس پرداخت آنلاین را به بانک بدهد، نام کاربر ی رمز رد شدن دریافت می‌کند. به محض اینکه مشتری در وب سایت فروشنده تقاضای پرداخت آنلاین می‌کند، پروگرام ‌نویس باید از طریق متود مبلغ به انضمام نام فرد ی و رمز عبور را به بانک بفرستد.
– نام فرد ی رمز عبور و آی.پی و آدرس سایتی که درخواست داده است، بوسیله سرور بانک نقد می‌شود.
– اگر این اطلاعات درست نباشد، بانک پیغام‌هایی مثل: «نام فرد ی یا رمز رد شدن و یا آی.پی غلط است» را نمایش می‌دهد درخواستی را از این وب سایت نمی‌پذیرد.
– چنانچه این اطلاعات درست بود، کد ویِژگزینشه به نام pac (که این کد نهایتاً دو ساعت در سیـستم بانک باقی می‌ماند) به وب سایت فروشنده ارسال می‌شود. پروگرام ‌نویس می بایست این کد را دریافت نماید و همراه با شماره فاکتوری که جهت خرید مشتری در نظر می‌گیرد در قالب یک فرم دکمه (به دور از چشـم کاربر ) به بانک برگرداند.
– وقتی مشتری همراه با کد pac به درگاه بانک هدایت می‌شود، این کد بوسیله سرور بانک ارزیابی می‌شود که معتبر است یا خیر؟ اگر به طور مثال دو ساعت از عمر آن قدیم باشد یا تغییری در آن ایجاد شده باشد، به مشتری پیام «لطفاً مجدداً سعی نمایید» را نمایش می‌دهد او را به وب سایت مبدأ برمی‌گرداند.
– چنانچه کد pac صحیح باشد، فرم دریافت اطلاعات کارت شتاب به فرد نمایش داده می‌شود.
– اگر فرد به درستی اطاعات کارت را وارد نماید تراکنش با موفق یت انجام شود، بعد از نمایش پیام مناسب، مشتری همراه با مبلغی که از حسابش کم شده و یک کد پیگیری و شماره فاکتوری که برنامه ‌نویس فرستاده بود به وبسایت فروشنده برمی‌گردد.
– هنوز فرایند خرید، کامل نشده (چون ممکن است هکر این مبلغ و کد پیگیری را به وب سایت فروشنده بفرستد. برنامه ‌نویس می بایست بعد از دریافت کد پیگیری، آن‌را همراه با مبلغ نام فرد ی رمز رد شدن ویِژگزینشه این فروشگاه به صورت مخفی و با فراخوانی متد «وارسی خرید» به بانک بفرستد.
– بانک ارزیابی می‌کند که آیا این شماره پیگیری با این مبلغ در پروفایل این فروشگاه ثبت شده است؟
– چنانچه مشکلی وجود داشته باشد (مثلاً این کد پیگیری تقلبی باشد) بانک کد ۰۱ را در جواب به متود «وارسی خرید» می‌فرستد و پروگرام ‌نویس به مشتری پیام «تراکنش با مساله مواجه شد» را نمایش می‌دهد.
– اگر تمام چیز درست بود، هم اکنون کد ۰۰ نماد انتها موفق یت‌آمیز تراکنش را در جواب به این متود به سایت فروشگاه ارسال می‌کند و پروگرام ‌نویس موظف است سرویس ضروری را به مشتری ارائه نماید .

اما دقت بکنید که هر بانکی ممکن است تغییراتی در این روال داده باشد ولی اکثر اوقات روال کلی به همین صورت است.

برخي نکات:
– اکثر بانک‌ها در همان لحظه که تراکنش انجام می‌شود، مبلغ را به حساب مالک سایت واریز می‌کنند ولی گاهي بانک‌ها هم هستند که یک متود تسویه دارند که شما مثلاً می‌توانید در انتهای هر روز فراخوانی بکنید و مبلغ گرفته شده از مشتریان، تا آن لحظه به حساب مالک سایت واریز می‌شود و یا می‌توانید بعد از هر دریافت مبلغ از مشتری آن‌را فراخونی بکنید تا همان لحظه به حسابتان بیاید.
– تا جایی که می‌دانم کارمزدی در این سرویس دریافت نمی‌شود.

۳- من امکان دریافت نماد اعتماد الکترونیکی و درگاه مستقیم بانک ندارم، به هیچ وجه نمی‌توانم پرداخت الکترونیکی داشته باشم؟

اگر شما مثل ما حوصله افتادن دنبال این قوانین دست پا گیر را ندارید، می‌توانید از درگاه‌های واسط استفاده بکنید . سایت‌هایی هستند که به شما مجوز می‌دهند که شما مشتریانتان را به وب سایت آن‌ها بفرستید، آن‌ها مشتری را به بانک مورد نظرشان هدایت می‌کنند و مبلغ را از طرف شما دریافت می‌کنند و نهایتاً مشتری را به وب سایت شما ارجاع می‌دهند.

ویژگی ها ی این روش:

– نیازی به طی کردن آن تمام وهله نیست. همین الان درخواست بدهید و معین ات بانکی تصویر کارت ملی و چند معین ه آسان را به آن‌ها بدهید، در عرض چند ساعت درگاه پرداخت شما آماده است!
– قطعا ً لازم نیست وب‌ وب سایت داشته باشید. وبلاگ‌ها می‌توانند از اینآموزش استفاده کنند.
– نیازی به تخصص فنی نیست. در ساده‌ترین حالت، آن‌ها به شما یک دکمه می‌دهند که کافی‌ست کد آن دکمه را در مطلبتان قرار دهید. مشتری با کلیک روی آن به درگاه آن‌ها و پس به بانک منتقل می‌شود نهایتاً از طریق پست الکترونیکی یا SMS به شما اطلاع داده می‌شود که یک مشتری به حساب شما پول واریز کرده .
– اکثر آن‌ها امکانات خیلی جالبی تعبیه کرده ‌اند (مثلاً بسیار زیاد ‌هاشان برای تمام نوع سیستم فروشبعضی ماژول عرضه می‌کنند که به راحتی به درگاه آن‌ها متصل شوید)

معایب این روش:

– درصد نسبتاً بسياري کارمزد از شما می‌گیرند. از ۱.۵ درصد تا ۲.۵ درصد. (ممکن است بگویید این که درصد بسياري نیست، ولی زمان ی تراکنش‌هایتان زیاد شود، متوجه می‌شوید که کم نیست! مثلاً ی از ۳۰۰ هزار تومان با احتساب ۲.۵ درصد سود، ۷۵۰۰ تومان به آن‌ها می‌پردازید، آتش می‌گیرید!!! 🙂
– تسویه حساب از یک تا چهار روز. پول در اینشیوه سریعاً به حساب شما نمی‌آید. بلکه می بایست درخواست واریز بدهید در گاهي سایت‌ها تا ۴ روز کاری صبـر کنید تا پول به حسابتان واریز شود.
– مشتری بایستی وهله بیشتر طی نماید . به مفهوممی بایست ابتدا وارد وبسایت آن‌ها شود پس وارد درگاه بانک… و همین ممکن است جهت گاهي مشتریان که ناشی‌تر هستند شبهه ایجاد نماید از خرید منصرف شوند.


ارزیابی گاهي سایت‌ها در این زمینه:

۱- زرین‌پال (ZarinPal):

این وبسایت ممکن است به اینکه اولین وبسایت در این زمینه بود، شهرت بهتر ی دارد. ما چند ماهی با آن‌ها کار کردیم از سرویسشان کاملاً راضی بودیم. پشتیبانی بهتر ی دارند، از لحاظ بصری وب سایت خوب و جذابی طراحی کرده ‌اند. ولی چیزی که باعث شد همین دیشب ما قیداین وبسایت را بزنیم و با وب سایت دیگری همکاری کنیم، درصد سود بالا(۲.۵ درصد برای تراکنش‌های زیر ۴۰۰ هزار تومان ۱.۹ درصد جهت بالای ۴۰۰ هزار تومان) و همچنین واریز در ۳ تا ۴ روز کاری بود که این به نظر من باعث شکست این وبسایت نسبت به سایت بعدی خواهد شد.

۲- PayLine.ir:

این سایت توانسته با رفع معایب زرین‌پال، مشتری‌های ناراضی از آن سرویس را جذب نماید . (در مورد مقایسه این سرویس با سرویس‌های مشابه اینجا را ببینید) از عبارت ویژگی ها ی این سایت: سود ۱.۵ درصدی مبلغ ثابت ۳۰۰۰ تومان برای تراکنش‌های بالا که انصافاً منطقی‌تر است. اما ما فعلاً اخیرا با آن‌ها همکاری می‌کنیم. هنوز بحث پشتیبانی و مباحث اداری آن‌ها را تست نکرده ‌ایم. طی روزهای آینده در این زمینه خوبتر می‌توانیم اظهار نظر کنیم.

آپدیت :
در تست ‌های اولیه، پرداخت به موقع صورت می‌گیرد عملکرد نسبتاً خوب ی دارند.
تنها عیب کوچک این سرویس: در هر ۲۴ ساعت، تنها یک بار می‌توانید درخواست برداشت پول بدهید که اما قابل چشـم ‌پوشی است.

۳- ParsPal.com

حقیقتش را بخواهید، من همین الان در جستجوهای سیسـتم ‌های مشابه، این وبسایت را یافتم!! عجب سایت جالبی است! کاملاً خودش را شبیه PayPal.com (که راه انداز این ایده در جهان بود) طراحی کرده . از پروتکل https برای امنیت بیشتر مصرف می‌کند. همین الان ثبت نام کردم، خیلی سريع تمام چیز اتفاق افتاد. حتی تأیید حساب بانکی من در کمتر از ۵ دقیقه انجام شد و الان ارتباط گرفتم که درصد کارمزد را بدانم، بسیار زیاد سریع عالی پاسخگو بودند. اما این ضعف است که در هیچ کجا از سایتشان ثبت نکرده ‌اند که درصد کارمزد چقدر است!! اما من الان پرسیدم، پس به شما می‌گویم: ۱ درصد کارمزد!! عالی است!

اقطعا لاً همین روزها (بعد از تست وبسایت PayLine) جهت اتصال وب سایت به آن درگاه كار می‌کنم و نتیجه را بعداً در این مطلب خواهم نوشت…
ناگفته نماد که در این سایت، طی سه ماه اول، مبالغ دریافتی از مشتری‌ها، بعد از سه روز قابل درخواست است. چنانچه بعد از سه ماه به شما اعتماد کردند، طی روز به حساب شما واریز می‌کنند.

No votes yet.
Please wait...دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک