تعریف کلی آبنما

آدم مجموعه‌ای است پیچیده از روح ذهن و جسم. همان‌گونه که جسم آدم ی به غذا نیازمند است، ذهن و روح او هم طالب عناصری است که به او آرامش ببخشد. در جامعه شهری که ساختمان‌های بلند خیابان‌ها زندگی اتومبیل ی تمام جا را احاطه کرده است، جلوه‌های قشنگ یی هنر، بهترین پناه جهت روح خسته و آرامش‌طلب آدم ی است.

img799 zc 13940823 214729  تعریف کلی آبنما
آبنما

آبنما

امروزه در شهرها شاهد عناصری با بافت سخت مثل بتن … به جای عناصر طبیعی (پوشش گیاهی) هستیم. لذا بایستی با به‌کارگیری عناصری که بافت نرم دارند، گوشه عزلت قشنگ یی فراهم کرد تا به روان آدم آرامش بخشید. این مکان‌ها می‌توانند پارک‌ها باغ‌های شهری باشند. آب یکی از این عناصر به شمار می‌رود و چه در حالت سکون و چه در حالت حرکت نوازش‌دهنده روح آدم است. حرکت و موزیک آب، در جلوه‌گری بیشتر محیط سبز نقشی در خور توجه دارد. می‌توان آب را به صورت جویبار چشم ه جهت نقاط آرام بی سر و صدا و به صورت آبشار فواره‌های بزرگ جهت نقاط پرازدحام شلوغ طراحی کرد.

آب و انعکاس

سطح آب ساکن، با انعکاس نور مانند آیینه عمل می‌کند و پدیده های اطراف را با چرخش ۱۸۰ درجه نمایش می‌دهد، هم‌چنین انعکاس پوشش گیاهی در آب تابش نور خورشیدروی گیاهان آبزی موجود روی آب، عکس زیبا یی جهت بیننده به وجود می‌آورد. آب در حال حرکت نیز منعکس‌کننده امواج نور در فضاست؛ مانند نوری که از جویبار روان روی برگ درختان منعکس زیبا می‌شود.

آب و اثر آن در کاهش درجه گرما و ارتقا رطوبت

آب در پارک‌ها و باغ‌ها به هر از صور مختلف، خود به نحوی در نرمال کردن درجه گرما هوا، تامین رطوبت نسبی جهت گیاهان و ایجاد طراوت، اثر گذار است. مجموعه این عوامل از یکنواختی و خشکی محیط می‌کاهد.

طراحی آب در سبک‌های مختلف

جذابیت آب از دیگر عناصر موجود در پارک بیشتر است. آب‌نما عنصری است که اگر در پارک‌ها بهتر کامل طراحی شود. ترکیب مناسبی ایجاد می‌نماید اگر به طور صحیح مورد استفاده قرار نگیرد. باعث ضایع شدن نحوه طراحی خواهد شد. جهت احتراز از ظهور چنین موارد ی بایستی با احتیاط عمل کرد.

آب‌نماها را می‌توان به دو صورت مرتب یا غیرمنظم طراحی کرد.

No votes yet.
Please wait...دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک